افغانستانجهان

ارتش امریکا در تلاش برای کاهش شکاف اطلاعاتی در افغانستان

وزارت دفاع امریکا پس از بیرون شدن نیروهایش از افغانستان اعلام کرده بود، که با راهبردی "بر فراز افق" از این کشور نظارت می‌کند و نمی‌گذارد به پایگاهی برای گروه‌های تروریستی تبدیل شود، اما تاکنون در این کار ناموفق بوده است.

بازرس کل وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در آخرین گزارش خود درباره‌ی فعالیت نظارتی این کشور موسوم به “عملیات نگهبان پایدار” گفته است، که در آغاز سال روان میلادی، مایکل اریک کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ارتش ایالات متحده (سنتکام) در تلاش کاهش شکاف اطلاعاتی خود در افغانستان بوده است.

این دفتر به نقل از فرمانده سنتکام گفته است که وزارت دفاع امریکا در حال حاضر فاقد جزئیات کامل برای مشاهده‌ی تصویر کامل از تهدیدات تروریستی بالقوه در افغانستان است.

او گفته است، که وزارت دفاع امریکا پلتفرم‌های جاسوسی هوایی را آزمایش می‌کند که می‌توانند برای مدت طولانی در آسمان باقی بمانند. هدف از این کار نظارت بر گروه‌های تروریستی در افغانستان گفته شده است.

مایکل اریک کوریلا اشاره کرده است که شاخه‌ی خراسان گروه داعش، به بی‌ثبات‌کردن افغانستان در ماه‌های اول سال جاری میلادی با یک رشته حملات ادامه داده است.

این حملات شامل یک بمب‌گذاری در میدان هوایی کابل، یک ترور و تلاش برای ترور والیان طالبان و دو بمب‌گذاری جداگانه در وزارت امور خارجه‌ی طالبان بوده‌اند.

بازرس پنتاگون به نقل از کوریلا گفته است که طالبان انگیزه‌ی بالایی برای شکست شاخه‌ی خراسان داعش دارند، اما فاقد توانایی برای جلوگیری از حملات تروریستی در آینده هستند.

او همچنین گفته است، که داعش می‌تواند در عرض شش ماه به منافع ایالات متحده یا غرب در خارج از کشور حمله کند، اگر این گروه چنین حملاتی را در اولویت قرار دهند.

وزارت دفاع امریکا پس از خروج نیروهایش از افغانستان اعلام کرد که با استراتیژی “بر فراز افق” از این کشور نظارت می‌کند و نمی‌گذارد به پایگاهی برای گروه‌های تروریستی تبدیل شود.

اما کارشناسان مبارزه با تروریسم نسبت به این‌که ایالات متحده می‌تواند به درستی فعالیت‌های تروریستی در افغانستان را زیر نظر داشته باشد، مشکوک هستند.

ست جونز، مقام پیشین ضد تروریسم پنتاگون به‌تازگی به رسانه ملی‌تری‌تایمز گفته است، که “ایالات متحده اساساً در افغانستان کور است”.

به‌گفته‌ی او، امریکا حتا در جریان جنگ در افغانستان درحالی که نیروهای نظامی و اطلاعاتی در این کشور داشت، با شکاف اطلاعاتی مواجه بود.

دکمه بازگشت به بالا