افغانستان

متقی: طالبان به حقابه ایران طبق معاهده ۱۳۵۱ متعهد است

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه می‌گوید که امارت اسلامی افغانستان به موافقت‌ نامه سال ۱۳۵۱ در پیوند به مسأله حقابه ایران از دریای هلمند متعهد است.

آقای متقی طی مراسمی در کابل امروز (دوشنبه، ۱ جوزا) در رابطه به حقابه ایران گفته است خشکسالی که در افغانستان و در منطقه جریان دارد نیز نباید از نظر انداخته شود.

او گفته است که براساس آخرین گزارش سازمان بین‌المللی نجات، افغانستان سومین کشور آسیب‌پذیر از تغییرات اقلیم در سطح جهان است و بیشترین اثر مخرب تغییرات اقلیم بالای منابع آبی کشور وارد شده است.

آقای متقی گفت: «از مسوولین ایران نیز جداً توقع داریم که توقعات شان را طبق معاهده ۱۳۵۱ عیار کنند و ملاک قضاوت و اظهار نظرها باید مبتی بر احکام مندرج در معاهده باشد.»

متقی خطاب به مردم سیستان و بلوچستان ایران گفت: «برادران گرامی سیستان و بلوچستان باور کنید که دل ما به همان اندازه که به مردم نیمروز، فراه و هلمند می‌سوزد، برای شما هم می‌سوزد و درد شما را درد خود می‌دانیم.»

 آقای متقی در ادامه افزود: «در بند کمال خان دیده می‌شود که هیچ آب وجود ندارد. شما می‌دانید که فاصله از بند کجکی تا سیستان و بلوچستان حدود ۶۰۰ کیلومتر است و از طرف دیگر این مسیر ریگستانی و زمین‌ها تشنه و بدون آب است و اگر آب کم هم پیدا شود در مسیر راه یا جذب زمین می‌شود و یا هم تبخیر.»

برعلاوه، آقای متقی تصریح کرده بند کجکی که چند دهه قبل اعمار گردیده است، متأسفانه از اثر رسوبات و عدم لایروبی ظرفیت ذخیره آن کمتر از نصف کاهش یافته است.

وی دراین باره گفت: «نیاز جدی است تا این حقایق در نظر گرفته شود.»

متقی از ایران خواست تا موضوع حیاتی آب را سیاسی نسازند.

او خطاب به ایران گفت: «بهتر است که همچو مسایل (حقابه) را به جای سر و صداهای رسانه‌یی از راه تفاهم و گفتگوهای رو در رو حل نمایم.»

امیرخان متقی نیز گفته است که امارت اسلامی طی دو سال گذشته به منظور حل مشکلات که قابل کنترول و حل بوده اقدام نموده است.

به گفته او، مجبوریت‌های خارج از کنترول و توان که از ظرفیت‌ موجود بشری بالا می‌باشد یعنی ناشی از تغییرات اقلیم، باید درک گردد و حتمن راه حل دریافت می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا