جهان

شهر نیویارک در حال غرق شدن زیر وزن خود است

دانشمندان می‌گویند به نظر می‌رسد شهر نیویارک سالانه با سرعت چند میلی‌متر، در حال غرق شدن زیر وزن سنگین خود است.

به نقل از آی‌ای، گروهی از دانشمندان در یک تحقیق جدید و جالب که در مجله Earth’s Future منتشر شده است، دریافته‌اند که شهر نیویارک به آرامی در حال فرو رفتن زیر وزن خود است.

این مشکل به دلیل یک پدیده طبیعی رایج به نام فرونشست در حال روی دادن است که در آن چیزهای سنگین مانند ساختمان‌ها به تدریج، در طول زمان سنگینی می‌کنند و فرو می‌روند یا تغییرات چشمگیر در زمین، منجر به فرو رفتن اشیا در آن می‌شود.

این پدیده می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما حرکات ناگهانی در رسوبات نرم یا بارهای سنگین که رسوبات نرم را به سمت پایین فشار می‌دهند، نمونه‌های بارز آن هستند.

اگر محاسبات این تحقیق جدید درست باشد، شهر نیویارک به آرامی با سرعتی در حدود ۱ تا ۲ میلی‌متر در سال در حال فرورفتن است. اگر چه این مقدار، زیاد به نظر نمی‌رسد، اما باید توجه داشت که این یک میانگین است و برخی از نقاط بسیار سریعتر در حال غرق شدن هستند.

این تغییرات در شهری که بیش از ۸ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، ممکن است تهدیدی برای مناطق کم ارتفاع آن باشد. بنابراین، محققین خاطر نشان می‌کنند که سرمایه‌گذاری در توسعه استراتژی‌های کاهشی برای مقابله با خطر فزاینده سیل و بالا آمدن سطح دریا بسیار مهم است. با این حال، ساخت دیوارهای دریایی عظیم ممکن است مطلوب ترین راه‌حل نباشد.

تام پارسونز، زمین‌شناس سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده امریکا و همکارانش در پوهنتون رود آیلند در این تحقیق تاکید کردند، هدف این مقاله افزایش آگاهی است که هر ساختمان بلند دیگری که در محیط‌های ساحلی، رودخانه یا دریاچه ساخته می‌شود، می‌تواند به خطر سیل در آینده کمک کند.

پارسونز گفت: «این چیزی نیست که فوراً نگران آن باشیم، اما این روند مداوم وجود دارد که خطر آبگرفتگی ناشی از سیل را افزایش می‌دهد.»

این تحقیق که توسط پارسونز و گروهش انجام شد، شامل تعیین جرم کل بیش از یک میلیون ساختمان در شهر نیویارک بود. نتایج نشان داد که وزن تجمیعی این ساختارها بالغ بر ۷۶۴ میلیارد کیلوگرم است.

محققین سپس شهر نیویارک را به شبکه‌ای از مربع‌های ۱۰۰ در ۱۰۰ متر تقسیم کردند و فشار رو به پایین ناشی از وزن ساختمان‌ها را با در نظر گرفتن نیروی گرانش محاسبه کردند.

تخمین‌های ارائه‌شده فقط وزن ساختمان‌ها و متعلقات آن‌ها را در نظر می‌گیرند و سطوح آسفالت‌ شده مانند جاده‌ها و پیاده‌روها و همچنین پل‌ها، راه‌آهن‌ها و دیگر ساختارها در شهر نیویارک در نظر گرفته نشده‌اند.

محققین پس از تجزیه و تحلیل داده‌های ماهواره‌ای در مورد ارتفاع سطح زمین، مدل‌های خود را مقایسه کردند و نقشه تخمینی فرونشست در شهر نیویورک را ترسیم کردند. این گروه پژوهشی هشدار می‌دهد که این مشکل ممکن است به دلیل آثار مربوط به افزایش شهرنشینی، مانند تخلیه آب زیرزمینی بدتر شود.

نتایج این پژوهش هشدار می‌دهد، نیویورک نماد شهرهای ساحلی در حال رشد در سراسر جهان است که مشاهده می‌شود در حال فرونشست هستند، به این معنی که یک چالش جهانی مشترک برای کاهش خطر افزایش طغیان وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا