افغانستانجهانهنر

برگزاری ششمین جشنواره شعر صلصال با حضور وزیر فرهنگ سویدن

پریسا لیلیا استراند، وزیر فرهنگ سویدن که در ششمین جشنواره شعر صلصال با حضور شاعرانی از افغانستان و ایران در اوپسالا شرکت کرده بود گفت: جامعه هنری در ایران و افغانستان با «سانسور، تهدید و خشونت» مواجه اند.

ششمین دور این جشنواره به «شعر معاصر فارسی در اروپا» اختصاص یافته بود و روز سه‌شنبه، سیزدهم جوزا با حضور شاعرانی از افغانستان، ایران و چند کشور اروپایی در شهر اوپسالای سویدن برگزار شد.

این جشنواره همه ساله از سوی اتحادیه صلصال، نهاد فرهنگی و ادبی متشکل از شاعران و نویسندگان افغانستان در سویدن برگزار می‌شود و در ششمین دور این جشنواره خانم پریسا لیلیا استراند، وزیر فرهنگ سویدن نیز شرکت کرده بود.

اندیپندنت به نقل از متن سخنرانی خانم استراند در ششمین جشنواره شعر صلصال گزارش داده که «آزادی هنر پیش‌نیاز اساسی برای یک دموکراسی زنده است.»

او همچنان گفته که «در ایران، افغانستان و برخی کشورهای دیگر اعضای جامعه فرهنگی و هنری به عنوان یکی از حاملان وجدان دموکراسی با سانسور، تهدید و خشونت مواجه‌‌اند.»

گفتنی است بخش قابل توجهی از شاعران، نویسندگان و دگراندیشان جامعه‌ی افغانستان پس از رویکار آمدن حکومت سرپرست (طالبان) از افغانستان متواری شده و تعدادی نیز که در داخل زندگی می‌کنند با انواعی از تهدیدها مواجه‌اند و نمی‌توانند برنامه‌های شعرخوانی نظیر جشنواره شعر صلصال را در افغانستان دایر کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا