جهان

هشدار طوفان شدید در هند و پاکستان؛ هزاران تن به مناطق امن منتقل شدند

پس از پیش‌بینی «طوفان شدید» حدود ۶۲ هزار نفر در جنوب پاکستان و ۷۴ هزار نفر از مناطق ساحلی گجرات هند به پناهگاه‌های امن منتقل شدند.

رسانه‌های هندی و پاکستانی روز پنجشنه، ۱۵ پانزدهم جون از تدابیر شدید برای مبارزه با طوفان‌های شدید استوایی طی روز‌های آینده خبر داده‌اند.

بر اساس پیش‌بینی‌ هواشناسان قرار است طوفان و گردباد شدید که از آن بنام« بی‌پرجوی» یاد شده به سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت روز پنج شنبه به سواحل کشور‌های هند و پاکستان برسد.

در همین حال ریاست اداره هواشناسی هند از خسارات هنگفت، نابودی محصولات کشاورزی، قطع خطوط ارتباطی و قطع برق هشدار داده گفته است ممکن این طوفان پنجشنبه‌شب به شهر بندری جکهو برسد.

از سوی‌هم مقامات پاکستانی نیز از تدابیر شدید این کشور برای مقابله با طوفان استوایی خبر داده گفته‌اند تاکنون حدود ۶۲ هزار نفر از سواحل جنوب شرقی به مناطق امن انتقال داده‌ شده‌اند.

در همین حال گفته میشود در برخی از ایالت‌های هند باران شدید نیز جریان دارد.

این در حالی است که به باور کارشناسان تغییرات اقلیمی و افزایش گرمایش زمین سبب به وجود آمدن گردباد‌ها و طوفان‌های شدید می شود.

سواحل شمال اقیانوس هند واقع میان هند و پاکستان از از ساحات مرگ بار گرد‌باد‌های استوایی گفته شده که از این طوفان نیز به نام «بی‌پرجوی» یا فاجعه یاد شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا