افغانستان

پوتین استقرار نخستین سلاح های هسته‌ای روسیه در بلاروس را تایید کرد

ولادیمیر پوتین، ریس‌جمهور روسیه استقرار نخستین سلاح اتمی این کشور که سه‌ برابر قوی‌تر از بمب‌های اتمی استفاده شده در هیروشیما گفته شده را در بلاروس تایید کرد.

ریس جمهور روسیه در مجمع بین المللی اقتصادی «سن پترزبورگ» از آغاز استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی این کشور تا روز‌های ۷ تا ۸ جولای خبر داد.

پوتین در جریان سخنرانی خود استقرار سلاح هسته‌ای در بلاروس را هشداری برای غرب خوانده تاکید کرده است: این دقیقا به عنوان یک عنصر بازدارنده است تا همه کسانی که در فکر تحمیل شکست استراتیژیک به ما هستند ازاین شرایط آگاه باشند.

پیش از این پوتین به تاریخ ۲۵ مارچ از توافق مسکو با بلاروس روی استقرار تسلیحات هسته‌ای خبر داده گفته بود: چنین اقدامی نقض توافقنامه‌های منع اشاعه تسلیحات اتمی نبوده زیرا امریکا نیز در خاک کشور‌های اروپایی سلاح‌های هسته‌ای مستقر کرده است.

همچنین الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس  پیش از این گفته بود سلاح ‌های تاکتیکی روسیه که در بلاروس مستقر شده است قدرت برخی از آن‌ها سه برابر قوی‌تر از بمب‌های اتمی استفاده شده در هیروشیما و ناکازاکی بوده که در سال ۱۹۴۵ از سوی امریکا پرتاپ شده بود.

ازسوی‌هم استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه پس از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اولین استقرار سلاح روسیه در خارج از خاک این کشور گفته شده که با واکنش‌ کشور‌های مختلف از جمله ایالت متحده قرار گرفته است.

این در حالی است که تنش‌ها و حملات روسیه در ماه‌های گذشته در بخش‌های مختلف مناطق اوکراین شدت گرفته است.

ایالت متحده نیز در واکنش به این اقدام روسیه گفته بود که تصمیم ندارد تا موضع خود را در خصوص سلاح‌های راهبردی این کشور تغییر دهد.

 

دکمه بازگشت به بالا