افغانستان

روسیه استرالیا را به پوشاندن جنایات جنگی سربازانش در افغانستان متهم می کرد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه مقامات استرالیا را به پوشاندن جنایات جنگی سربازان این کشور در افغانستان متهم کرده تاکید داشته که این «موضوع نهادی و ریشه‌ای عمیق» است.

سخنگوی امور خارجه روسیه روزجمعه، ۱۹ جون با نشر بیانیه‌ای تاکید کرده که کابینه قبلی استرالیا در باره جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان هیچ اقدامی نکردند.

زاخارووا افزوده است: « کاملا واضح است که تشکیلات حاکم بر قاره سبز تمام تلاش خود را می‌کند تا موضوع جنایات جنگی که سربازان استرالیایی در افغانستان مرتکب شده‌اند را کم اهمیت جلوه دهند، این موضوع بسیار ناراحت‌کننده است.»

این دیپلومات روسی بر اساس اطلاعات جدید بررسی‌های جنایات جنگی در افغانستان تصریح کرده که «این موضوع نهادی و ریشه‌ای عمیق است، به ویژه در واحدهای نخبه نیروهای مسلح این کشور.»

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه: اعضای سازمان‌های کهنه‌کار، رسانه‌ها و برخی از نیرو‌های سیاسی غیروابسته به مقام‌های کنونی نشان می دهد که تلاش برای بستن پرونده‌های ننگین افغانستان با انداختن همه تقصیر‌ها بر دوش افراد خصوصی و ماموران نیرو‌های عملیات ویژه غیرقابل قبول است.

به باور خانم زاخارووا عدم رسیدگی به این موضوع باعث رسوایی کابینه این کشور خواهد شد.

ماه ‌گذشته یک قاضی دادگاه فدرال استرالیا پس از اتمام تحقیقات بررسی پرونده، بن رابرتز اسمیت پرافتخارترین سرباز استرالیایی را به جنایت جنگی در افغانستان متهم کرد.

رابرتز اسمیت متهم به قتل غیرقانونی چهار شهروند افغانستان در داده‌گاه استرالیا مجرم شناخته شد که پس ازآن اسمیت از مسولیت خود در شرکت « سون وست مدیا» کنارگیری کرد.

از سوی‌هم ممتازترین سرباز استرالیای حکم دادگاه را مبنی بر مجرم شناختن‌اش به جنایات جنگی در افغانستان را « نادرست» خوانده و تاکید کرده که بخاطر اقداماتش در افغانستان عذرخواهی نخواهد کرد.

 

دکمه بازگشت به بالا