افغانستان

طالبان فعالیت امداد‌گران زن در قندهار را تا امر ثانی متوقف کردند

ریاست امور مهاجرین و عودت کنند‌گان طالبان در فرمان تازه‌ی شورای پناهندگان سازمان جهانی مهاجرت را به نقض امر آنان در قندهار متهم کرده و بر تمامی امدادگران زن دستور داده تا «اطلاع ثانوی در خانه بمانند».

این ریاست با نشر خبرنامه‌ای از موسسات IOM ، NRC ،Unicef ،HRDA ، DRC خواسته تا به کارمندان زن اجازه فعالیت ندهند.

در این خبرنامه‌ای وزارت مهاجرین و عودت کنندگان تاکید کرده که « بر اساس حکم امیر المومنین تمام کارمندان زن باید خانه بوده و در وظیفه‌های شان حاضر نشوند که برخی از موسسات با سرپیچی از حکم (رهبر امارت اسلامی) دوباره به کار حاضر شدند.»

در ادامه این خبرنامه آمده است که تمام کارمندان زن موسسات تا امرثانی در خانه مانده و در وظیفه‌های شان حاضر نشوند.

این در حالی است که یان آگلند، دبیر شورای پناهندگان نروژ پیش از این در سفرش به ولایت قندهار با ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشری در افغانستان اعلام کرده بود که کارمندان زن در این نهاد و برخی نهاد‌های دیگر در قندهار اجازه فعالیت را دارند.

از سوی‌هم سازمان پناهندگان نروژ پس از دستور منع کارمندان زن در تمامی فعالیت‌های این سازمان را در افغانستان متوقف کرده بود اما پس از آن بدون حضور کارمندان زن فعالیت‌های خود را در افغانستان از اثر گرفت.

این در حالی است که واکنش‌های جهانی مبنی بر ممنوعیت و حذف زنان در افغانستا پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره افغانستان اوج گرفته است.

همچنین روزا اوتنبایوا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست شورای امینت سازمان ملل تاکید کرده «محدودیت‌های طالبان بر کار و آموزش زنان و دختران در افغانستان تقریبا هر امکان به رسمیت شناختن شدن حکومت طالبان را از بین می برد».

تاکنون شورای پناهندگان نروژ در باره این فرمان واکنش نداشته است.

گفتنی است که امارت اسلامی پیش از ساخت اصول و لایحه در مورد فعالیت کارمندان زن در موسسه ‌های غیردولتی خبر داده بود.

 

 

دکمه بازگشت به بالا