افغانستاناقتصادزندگی
موضوعات داغ

موجی از محدودیت بر زنان؛ آریشگاه‌های زنانه در سراسر افغانستان مسدود شد

وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت سرپرست در ادامه ممنوعیت‌هایی که زنان و دختران را هدف قرار می‌دهد دستور داده که تمامی آرایشگاه زنانه در سراسر افغانستان مسدود شود.

مکتوبی که از چند روز به این سو دست به دست می‌شد حاوی دستور وزارت امر به معروف بود اما سخنگویان ارشد حکومت سرپرست (طالبان) تاکنون در تصدیق یا رد آن چیزی نگفته‌اند و پرسش‌های ما را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

محمد صادق عاکف، سخنگوی وزارت امر به معروف به تازه‌گی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز صحت این مکتوب را تایید کرده و گفته که به دنبال دستور شفاهی ملا هبت‌الله آخوندزاده این مکتوب به منظور توقف فعالیت تمامی آرایشگاه‌های زنانه صادر شده است.

اتحادیه کسبه کاران نیز صحت مکتوبی که مسدود شدن آرایشگاه‌های زنانه را اعلام می‌کند تایید کرده و گفته که اعمال محدودیت‌هایی از این دست به بحران بیکاری در افغانستان دامن می‌زند.

قابل ذکر است که دولت موقت در کمتر از دو سال گذشته بیش از ۵۰ فرمان، طرز‌العمل و مکتوب‌های جداگانه‌ای را منتشر کرده که محدود کردن زندگی زنان هدف این اقدامات بوده است.

سازمان ملل این اقدامات را نفرت انگیز و از نوع «آپارتاید» خوانده که طبق اساسنامه‌ی روم یکک جنایت بین‌المللی است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل به همکاری گروه کاری برای تبعیض علیه زنان اخیرا گزارش مفصلی از وضعیت زنان و دختران در افغانستان منتشر کرده که نشان می‌دهد زندگی زنان در افغانستان بر اساس دیدگاه رهبر امارت اسلامی از شریعت هدف حملات گسترده قرار گرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته حذف سیستماتیک زنان و دختران در افغانستان، ترویج افکار زن ستیزانه و ضدیت غیرانسانی با زنان جنایت علیه بشریت است و عاملان آن باید پاسخگو شوند.

 

دکمه بازگشت به بالا