افغانستانجهان

ایران یکبار دیگر خواستار حکومت فراگیر در افغانستان شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ کننده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در ارزیابی امور افغانستان یکبار دیگر خواستار یک حکومت فراگیر در افغانستان شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز یک‌شنبه، در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو گفته است که ا فغانستان نیازمند «راه حل های فوری می‌باشد» و در صورت که جامعه جهانی به چالش‌های امنیتی در افغانستان توجه نکند تبعات منفی آن دامنگیر جهان به خصوصا منطقه می‌شود.

در خبرنامه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه این کشور به نشر رسیده است آمده که این مقام ارشد ایرانی ضمن تاکید به تشکیل حکومت فراگیر «مبارزه با تروریسم در افغانستان را مهم عنوان کرد.»

پیش از این نیز حسین امیر عبداللهیان راه حل مشکلات افغانستان را ایجاد حکومت فراگیر با حضور تمامی اقوام کشور عنوان کرده بود.

پیش از این نیز وزیران خارجۀ هند ، روسیه، ایران و پاکستان در نشست همکاری‌های شانگهای در دهلی خواستار ایجاد یک حکومت فرا گیر در افغانستان شده بودند.

این درحالی است که مقامات حکومت سرپرست این ادعا را رد می کنند و گویند که در حکومت امارت اسلامی همه اقوام کشور حضور دارند.

گفتنیست که با گذشت بیشتر از دو سال و روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان تا اکنون هیچ کشوری افغانستان را به رسمیت نشناخته است و کشور ها بارها از حکومت سرپرست خواهان ایجاد یک حکومت فراگیر شده اند.

.

دکمه بازگشت به بالا