افغانستان

از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ دست‌کم ۱۶۲ شهرک باستانی در افغانستان تخریب شده‌اند

گزارش جدیدی نشان می‌دهد که تخریب ساحات تاریخی در افغانستان به هدف آنچه که «غارت سیستماتیک» خوانده می‌شود همچنان ادامه دارد.

پژوهشگران در دانشگاه شیگاگو با استفاده از تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرده اند که ده‌ها مکان تاریخی در افغانستان در ادامه‌ «غارت سیستماتیک» توسط بلدوزر تخریب شده‌اند.

سرویس جهانی بی بی سی به نقل پژوهشگران این تحقیق گزارش داده است که تصاویر ماهواره‌ای طی چندین سال متوالی از ساحات تاریخی در افغانستان الگوی جدیدی را به نمایش می‌گذارد که از تخریب وسیع این ساحات پرده برمی‌دارد.

پروفسور گیل استاین، مدیر مرکز حفاظت از میراث فرهنگی دانشگاه شیکاگو گفته است که «این مناطق تازه [توسط] بولدوزر تخریب شده و در تصاویر بعدی با گودال‌هایی که توسط غارتگران حفر شده‌اند در مشاهده می‌شوند.»

به گفته‌ی او «اصولاً مردم مناطق وسیعی را پاکسازی می‌کردند تا غارت سیستماتیک ساحه را آسان تر کنند.»

محققان مرکز حفاظت از میراث فرهنگی دانشگاه شیکاگو با کمک تصاویر ماهواره ای و ابزارهای دیگر، بیش از 29000 محوطه باستانی را در سراسر افغانستان شناسایی کرده اند که روند تخریب آن مشخصا از سال ۲۰۱۸ به این طرف شدت یافته است.

یافته‌های پژ.هشگران حاکی است که 162 شهرک باستانی بین سال‌های 2018 تا 2021 با سرعت خیلی زیاد تخریب شده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

 

دکمه بازگشت به بالا