جهانخبر و گزارشمهاجرت

ترکیه و یونان یکدیگر را به بدرفتاری با پناهجویان متهم می‌کنند

ترکیه و یونان، دو کشور همسایه بار دیگر همدیگر را به بدرفتاری با پناهجویان در مرزهای آبی و تلاش برای بیرون راندن آن‌ها از خاک خود متهم کردند.

رسانه‌های ترکیه‌ روز گذشته از کمک گارد ساحلی این کشور به شماری از پناهجویان در دریای اژه خبر دادند.

به نوشته روزنامه «ینی شفق»، وزارت دفاع ترکیه روز گذشته اعلام کرد که گارد ساحلی ترکیه جان پناهجویان را که به طور غیرقانونی توسط گارد ساحلی یونان به دریای اژه به سمت ترکیه بازگردانده شده بودند، نجات دادند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «در ۱۶ آگوست ۲۰۲۲ (سه شنبه ۲۵ اسد/ مرداد) یک پهپاد نیروی دریایی ترکیه مهاجران غیرقانونی را که توسط گارد ساحلی یونان به یک قایق بادی منتقل شده و به سمت آب‌های سرزمینی ترکیه عقب رانده شدند، شناسایی کرد.»

این در حالی است که یونان نیز ترکیه را متهم به بدرفتاری با پناهجویان می‌کند.

به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی»، وزارت امور خارجه یونان روز گذشته اعلام کرد، حادثه اخیر در مرز یونان و ترکیه که ده‌ها مهاجر برای روزها سرگردان بودند تلاش دیگر ترکیه برای ایجاد مشکل مرزی است. روز دوشنبه، پلیس یونان ۳۵ سوری و سه فلسطینی از جمله یک زن باردار و ۷ کودک را که پس از عبور از رودخانه‌ای از ترکیه در خاک یونان پنهان شده بودند، پیدا کرد.

بر اساس شهادت آنها، پلیس ترکیه آنها را تشویق کرد تا وارد خاک یونان شوند و در نهایت در یونان دستگیر شدند.

این مهاجران که از ۱۶ اسد در این جزیره گرفتار شده بودند پس از عبور از رودخانه در منطقه «لاوارا» پیدا و به مرکز پذیرش و شناسایی پناهجویان منتقل شدند.

به نقل از العالم، یونان و ترکیه مدت‌هاست بر سر یک رشته مسائل، از جمله مهاجرانی که به دنبال پناهندگی در اتحادیه اروپا در مرزهای یونان از طریق ترکیه هستند، علیرغم توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ برای جلوگیری از جریان‌های مهاجرت اختلاف دارند.

به گفته منبع، بر اساس قراردادی که در سال ۲۰۱۶ بین ترکیه و اتحادیه اروپا امضا شد، آنکارا موافقت کرد در ازای دریافت ۶ میلیارد یورو برای حمایت از خدمات مرتبط با پناهجویان و وعده سفر بدون ویزا به اتحادیه اروپا، جریان مهاجران و پناهجویان به اتحادیه اروپا را محدود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا