اقتصادجامعهخبر و گزارش

طالبان معاش کارمندان دولتی را با گندم پرداخت می‌کند

فضل‌باری فضلی؛ معین اداری و مالی وزارت زراعت طالبان گفته‌است که این برنامه در کابل و سایر ولایات گسترش می‌یابد.

این مقام طالبان افزوده‌است حکومت اخیرا ۱۸ تن گندم از پاکستان دریافت کرده و قرار است پاکستان ۳۷ تن دیگر را نیز در اختیار افغانستان قرار دهد. به گفته او، طالبان برای دریافت ۵۵ تن گندم کمکی با هندوستان هم در حال گفتگو است.

فضلی گفته‌است: «ما برنامه‌های زیادی برای برنامه غذا در برابر کار داریم.»

هنوز مشخص نیست که چه مقدار از گندم اهدایی به عنوان کمک مستقیم بشردوستانه و چه مقدار به کارگران پرداخت خواهد شد.

رویترز گفته‌است که این برنامه در حال گسترش بر معمای فزاینده‌ای که دولت طالبان با آن مواجه است، تاکید می‌کند؛ زیرا پول نقد در کشور رو به اتمام است و می‌تواند سؤالاتی را در میان کمک‌کنندگان در مورد استفاده از کمک‌های بشردوستانه برای مقاصد دولتی ایجاد کند، در حالی که محدودیت‌های شدید برای جریان‌های مالی به کشور باقی مانده‌است.

تحریم‌های بین‌المللی بر اعضای طالبان، مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی و کاهش ناگهانی کمک‌های جهانی، دولت طالبان را با محدودیت مالی دولت و بحران اقتصادی فزاینده مواجه کرده‌است.

کمک‌های بشردوستانه همچنان ادامه دارد و دولت‌های خارجی تلاش می‌کنند از گرسنگی میلیون‌ها نفر جلوگیری کنند؛ اما این کمک‌ها برای دور زدن کانال‌های دولت افغانستان طراحی شده‌ و بیش‌تر توسط نهادهای چندجانبه بین‌المللی توزیع می‌شوند.

این در حالی است که سازمان ملل متحد و شماری از سازمان‌های غیردولتی دیگر، روز سه‌شنبه، ۲۱ جدی برنامه پاسخ‌دهی مشترک را به منظور جمع‌آوری ۵ میلیون دالر کمک‌ برای ۲۸ میلیون نیازمند در افغانستان آغاز کرده‌اند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این سازمان منتشر شده آمده‌است که برای کمک به نیازمندان و حمایت از ۵٫۷ مهاجر در ۵ کشور همسایه افغانستان نیاز است حدود ۵ میلیارد دالر جمع‌آوری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا