افغانستان

حامد کرزی موفق به خروج از افغانستان شد

رییس جمهور پیشین کشور برای نخستین بار پس از روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان، اجازه سفر دریافت کرده و رهسپار خارج از کشور شده است.

 

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، روز شنبه، ۱۲ قوس، به بیرون از کشور رفته و تصاویر منتشرشده، او را در هواپیما نشان می‌دهد.

عمر زاخیلول، وزیر مالیه حکومت پیشین افغانستان امروز شنبه، دوازدهم قوس با نشر تصویری با حامد کرزی این خبر داده است.
آقای زاخیلول درباره مقصد سفرشان چیزی نگفته است، اما نگاشته «به‌زودی بر می‌گردیم انشاالله»
پیش از این چندین بار امارات اسلامی افغانستان مانع سفرهای بیرون‌مرزی حامد کرزی شده‌ بود.

تا کنون مشخص نیست که او‌ به کدام کشور سفر کرده است، اما پیش از این گفته شده بود که‌ وی قصد سفر به آلمان را دارد.May be an image of 2 people and people standing

نزدیکان آقای کرزی تا کنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

گفتنی است که پیش از این طالبان مانع سفر او به خارج از کشور شده بودند.

پس از سقوط حکومت پیشین، این نخستین بار است که آقای کرزی در سفری به بیرون از کشور می‌رود.

همزمانی‌سفرحامدکرزی وملایعقوب به‌دوبی،گمانه زنی ها و تبصره های زیادی را سبب شده است؛ این سفرها در حالی انجام شده است که مباحث جدیدی از سوی کشور های منطقه وجهان درموردوضعیت افغانستان واینکه این کشور به‌کانون بحران وتجمع تروریسم به منظور به خطر انداختن امنیت جهانی تبدیل شده، نیز شدت گرفته است، نشست های پی‌هم درقلمروی امنیتی روسبه و اظهار نگرانی از وضعیت موجوداز یک طرف وهمچنین اعزام هیات های متعددازسوی پاکستان وکشور های‌عربی به‌کابل به منظور زیر فشارقراردادن گروه طالبان، همه‌ وهمه حکایت از رویکرد متفاوت دارد.
سوال اساسی اینست که چگونه حامد کرزی همزمان با ملا یعقوب فرزند ملاعمر و وزیر دفاع طالبان که حتی حاضر نشد با هیات پاکستان ملاقات کند، عازم دبی شده و درروز های آینده‌ شاهدچه نشست ها وبا چه کسانی خواهیم بود؟
۱) پر واضح است که حامد کرزی بعنوان حامی اصلی طالبان شناخته می‌شود واسناد ومدارک زیادی از سوی نهاد های جهانی‌مخصوصا آمریکای ها، در زمینه افشا شده است؛ او اکنون درنقش سفیر طالبان و لابیگر این گروه، سفر های خودرا آغاز کرده است بنابر این اولین نشست اوبا ملا یعقوب و اشرف غنی خواهد بود.
۲)واضح است که طالبان فرصت های زیادی را از دست داده ودیگر این گروه قادر به تشکیل یک حکومت مورد قبول جامعه جهانی نخواهند بود، بدون شک این موضوع مایه نگرانی‌او شده است؛ در این اواخر اواز شیوه رفتار برخی حلقات درونی طالبان و کشتارهای‌خود سرانه این گروه بشدت انتقاد کرده است، بنا بر این‌، دنیا را در تعامل با طالبان ویا حکومت که این گروه نقش اول را داشته باشد، ترغیب خواهد کرد.
۳) تعاملات منطقه و جهان تقریبا به سمت یک اجماع برای ضرورت تشکیل یک‌حکومت فراگیر که در آن طالبان نیز صاحب نقش پر رنگ خواهند بود، در حرکت است؛ در این تعاملات بحث رهبری این حکومت و اینکه چه کسی در راس آن قرار خواهد گرفت نیز مطرح بحث بوده است، صحبت های زیادی ازاحمد شاه درانی سر زبان ها است بنابر این سفر او می تواند در ابن حوزه نیز قابل تحلیل و ارزیابی باشد.
۴) هرچند حامد کرزی رابطه نیک با پاکستان و آمریکا ندارد وبشتر با هند و روسبه تعامل داشته است اما قدرت چانه زنی او وچرخش های ناگهانیش می تواند قابل توجه باشد؛ کرزی معروف است به مماشات و مداری گری های زیرکانه در تعامل با حلقات مختلف دخیل در افغانستان بنابر این سفر آواز این جهت برای تشویق مخالفان برای شمولیت درتشکیل یک‌حکومت فراگیر احتمالی ، نیز قابل بحث است.
۵) همزمانی سفر او با ملا یعقوب مجاهد که میانه ای خوبی باسراج الدین حقانی ندارد، قابل تحلیل است؛ و احتمالا طی دو روز آینده شاهد سفر ملابرادر خواهیم بودبنا براین کشور آبستن تحولات جدیدی است؛ از سوی دیگر این اواخر لویه قندهار شاهد درگیری های خونینی میان این دو جناح بوده است و بدون شک حامد کرزی با استفاده از آن، نقش بد جسته تری خواهد داشت .
در نتیجه، سفر حامد حامد کرزی و ملا یعقوب و احتمالا ملا برادر و همینطور هیات های از پاکستان و آمریکا در دوبی در محور تشکیل حکومت فراگیر که در آن جناح قندهاری های طالبان پر رنگ خواهد بود، قابل تحلیل و ارزیابی است.
دکمه بازگشت به بالا