افغانستان

گزارش تازه بنت از افغانستان؛ دختر بازداشتی به دلیل تجاوز طالبان خودکشی کرده‌است

ریچارد بنت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان با ارائه دومین گزارش خود از وضعیت افغانستان گفته که بحران حقوق بشری در این کشور وخیم‌تر شده‌است.

آقای بنت این گزارش خود را روز جمعه 12حوت، منتشر کرد.

در این گزارش وضعیت حقوق بشری در افغانستان از ماه جولای تا دسمبر 2022 بررسی شده‌است. گزارش به موضوعات مختلف، از جمله وضعیت حقوق بشری زنان و دختران، اقلیت‌های قومی و مذهبی، پیامدهای بحران اقتصادی، اخراج اجباری، حاکمیت قانون، وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان، کشتار هدفمند نظامیان پیشین، وضعیت کودکان، خشونت‌های ناشی از درگیری‌های مسلحانه و… پرداخته شده است.

گزارش افزوده که موارد نقض سیستماتیک حقوق بشری زنان و دختران افزایش یافته و آزادی‌های بنیادین، از جمله حق برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز، آزادی بیان و حق زندگی‌کردن و محافظت در برابر بدرفتاری، با گذشت هر روز بیشتر پامال شده است.

بر بنیاد گزارش، منع دسترسی زنان و دختران به پارک‌ها، کلپ‌های ورزشی و حمام‌های عمومی و همچنین تعلیق تحصیل دختران در دانشگاه‌ها و منع کار زنان در مؤسسات غیردولتی پیامدهای منفی گسترده در افغانستان خواهد داشت.

بنت در گزارش خود نسبت به افزایش میزان خشونت جنسی علیه زنان و دختران ابراز نگرانی کرده و گفته است که عاملان خشونت از مجازات معاف بوده از حق قربانیان کم‌ترین حمایت صورت گرفته است.

در گزارش آمده که فعالان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان به طور فزاینده لت‌وکوب و بازداشت می‌شوند.

بنت به‌گونه نمونه، از دختری یاد کرده است که در روز روشن از سوی طالبان بازداشت و سپس مورد تجاوز قرار گرفته است.

این دختر پس از آن‌که به خانواده‌اش بازگردانده شده، دست به خودکشی زده‌است.

گزارش افزوده که طالبان مدافعان حقوق بشر، از جمله زنان را به‌خاطر اعتراض‌شان سرکوب و بازداشت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، از زمان به قدرت رسیدن طالبان، “مرگ غیرطبیعی” بیش از 280 زن و کودک در رسانه‌ها گزارش شده است.

از این میان، 75 مورد قتل عمد، 130 مورد ناشی از جنگ‌ها و حملات انتحاری و بیش از 20 مورد آن ناشی از خشونت خانوادگی بوده است.

اما؛ در مورد 60 قضیه‌ی دیگر هیچ سرنخی ارائه نشده است. با این حال، گزارشگر گفته است که ممکن است تعداد واقعی زنان و کودکان کشته‌شده بیشتر از مواردی باشد که گزارش شده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان در مورد پیامدهای جدی بحران اقتصادی بالای تحقق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم ابراز نگرانی کرده است.

او همچنین گفته نگران است که طالبان در راستای رسیدگی به وخامت اوضاع، از جمله پیروی از معیارهای اساسی حقوق بشر، بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به‌روی دختران هیچ گونه اقدام لازم را روی‌دست نگرفته است.

ریچارد بنت به اقداماتی از سوی طالبان در راستای جمع‌آوری عواید اشاره کرده است که سبب شده رقم عواید بین دسمبر 2021 تا اکتبر 2022 در مقایسه به دو سال قبل افزایش یابد.

بر بنیاد گزارش، از مجموع 144 میلیارد عواید، بخش بزرگی آن از مالیات گمرکی، معدن زغال‌سنگ و مالیات فروش تریاک به‌دست آمده است.

در عین زمان گفته شده است که طالبان بدون کمک و همکاری بین‌المللی قادر به بسیج منابع کافی نخواهد بود تا حداقل حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم افغانستان را تأمین کنند. در گزارش آمده است که از ماه آگست 2021 به این طرف 700 هزار نفر در افغانستان شغل‌شان را از دست داده و بیش از ۹۰ درصد مردم از عدم مصونیت غذایی رنج می‌برند.

گزارش دریافته است که از زمان تسلط طالبان تاکنون، دسترسی به خدمات صحی نیز وخیم‌تر شده و طالبان گاه ناگاه در کار نهادهای بشردوستانه نیز مداخله می‌کنند.

در این گزارش در مورد اقلیت‌های قومی و مذهبی هم آمده است که این اقلیت‌ها هرگز از حمایت کامل حقوق بشری خود برخوردار نبوده‌اند.

ریچارد بنت در مورد ادامه تهدیدات و حملات فزیکی و لفظی علیه اقلیت‌های مذهبی، از جمله شیعیان، سیک‌ها و صوفیان ابراز نگرانی کرده‌است.

بر بنیاد گزارش در مدت یک سال، 22 حمله علیه غیرنظامیان ثبت شده که از جمله 16 حمله به‌شمول سه حمله بر مراکز آموزشی، به‌گونه آشکار جمعیت هزاره را هدف قرار داده‌اند.

گزارش افزوده، هویت‌های به حاشیه رانده‌شده نه تنها در پروسه‌های تصمیم‌گیری دخیل نیستند، بلکه در پست‌های دولتی نیز حضور کم‌رنگ دارند.

گزارش دریافته است که از میان 30 نفر اعضای کابینه حکومت سرپرست طالبان، صرف پنج نفرشان به اقوام غیرپشتون تعلق دارند که هیچ هزاره‌ای در میان آنان حضور ندارد.

دکمه بازگشت به بالا