افغانستان

ربانی: عملکرد یوناما زیر حاکمیت طالبان سوال بر انگیز است

صلاح‌الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، عملکرد دفتر نمایندگی این سازمان در کابل را سوال بر انگیز خوانده‌است.

آقای ربانی در این نامه خود گفته که یونما بر اساس ماموریت خود “باید با تمام جهت‌های ذی‌نفع وارد تعامل و گفتگو می‌شد، اما به‌گونه غیرشفاف و پرسش‌ برانگیز تنها پیوسته با گروه طالبان در تعامل بوده است.”

او افزوده، ارزیابی کارکرد یونما در مدت بیش از یک‌ونیم سال گذشته نشان می‌دهد که این نهاد در انجام مأموریت و مسوولیت‌های خود پس از بازگشت طالبان به قدرت، ناکام بوده و نقش منفعل داشته‌‌است.

ربانی خاطر نشان کرده، “به‌عنوان بخشی از ماموریت‌های یونما، این نهاد باید با همه جهت‌های ذی نفع وارد تعامل و گفتگو می‌شد اما برخلاف، به‌گونه غیرشفاف و پرسش برانگیز تنها پیوسته با گروه طالبان در تعامل بوده است.

این کار بی‌طرفی و اعتبار سازمان ملل‌ متحد را در میان مردم افغانستان صدمه می‌زند و طالبان از آن در جهت کسب مشروعیت بین‌المللی شان استفاده‌ی ابزاری و تبلیغاتی می‌نمایند.”

ربانی علاوه کرده است که برخی گزارش‌های غیرمعیاری و غیرواقعی یونما در مورد افغانستان به شورای امنیت، مستقیم یا غیرمستقیم به عادی‌سازی وضعیت ناگوار در کشور کمک کرده‌اند‌.

او همچنین یونما را درباره چگونگی توزیع و گردش کمک‌های نقدی به ضعف مدیریت متهم کرده و گفته است که دسترسی مستقیم مردم به کمک‌های مذکور دشوار شده است.

ربانی نوشته است: “وخامت وضعیت حقوق‌ بشر، زنان و حاکمیت قانون در افغانستان و نیز فقدان توزیع عادلانه‌ی کمک‌های بشردوستانه برای مردم نیازمند که تلاش برای بهبود و حمایت از آنان بخشی از مأموریت‌های یوناما در یک‌‌ونیم سال گذشته بود، از چشم هیچ‌کسی به‌شمول شما، پوشیده نیست.

لذا ترجیح می‌دهم از ارائه‌ی تفصیلات در زمینه‌ی ناکامی‌های یوناما در این زمینه‌ها صرف‌ نظر کنم.”

به گفته او، ادامه این وضعیت ممکن است یونما را در انظار مردم افغانستان به‌ صفت نهادی معرفی کند که از طالبان عیب‌پوشی می‌کند و چنین حالتی می‌تواند به بی‌اعتباری جایگاه سازمان ملل‌ متحد در میان مردم افغانستان منجر شود.

 

دکمه بازگشت به بالا