افغانستان

گزارش تازه یونیسف؛ طالبان سه میلیون دختر را از مکتب محروم کردند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یا یونیسف اعلام کرده است که دستکم ۶۰ فیصد از دختران افغانستان در سال جاری از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

ادریانا ووگیلار، مسوول بخش آموزش یونیسف در افغانستان به رسانه‌ها گفت؛ اقدامات طالبان باعث شده تا یک میلیون دختر از آموزش محروم شوند.

وی در ادامه افزود، براساس تخمین‌های یونیسف، از میان هر سه کودک، یکی از آن‌ها نمی‌تواند به مکتب برود که ۶۰ فیصد آن را دختران تشکیل می‌دهند.

یونیسف تاکید ورزیده است که وضع محدودیت بر آموزش دختران تاثیر مستقیم و زیادی روی نسل‌های آینده زنان و دختران در افغانستان خواهد داشت.

همزمان، میشل تایلر، نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز اقدامات و فرمان‌های طالبان را در نشست روز گذشته این شورا در ژنو محکوم کرده و گفت، حذف زنان از جامعه در افغانستان ناممکن است.

او گفت، ایالات متحده با شدیدترین لحن، ۸۰ فرمان طالبان را که حقوق افغان‌ها به ویژه حقوق زنان و دختران را به صورت سیستماتیک محدود کرده محکوم می‌کند.

این در حالی است که معاون سیاسی طالبان نیز به تازگی گفته است که این گروه مخالفتی با تحصیل دختران ندارد، اما تا هنوز اقدام مثبتی از سوی آن‌ها دیده نشده است.

دکمه بازگشت به بالا