افغانستان

موافقت پارلمان مجارستان با عضویت فنلند در ناتو

اکثریت پارلمان مجارستان سرانجام عصر دوشنبه با ۱۸۲ رای موافق در مقابل شش رای مخالف، الحاق فنلند به ائتلاف نظامی «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» موسوم به ناتو را تایید کردند.

به این ترتیب با این رأی، ۲۹ پارلمان از ۳۰ پارلمان کشورهای عضو ناتو، الحاق فنلند را تصویب کرده‌اند و انتظار می‌رود ترکیه نیز به عنوان آخرین کشور در ماه آینده عضویت هلسینکی را تایید کند.

گسترش ناتو به مرزهای فنلند، کشوری با ۱۳۴۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه، طول مرز فعلی این بلوک نظامی با دشمن دوران جنگ سرد خود را دو برابر خواهد کرد.

سویدن نیز همچنان به دنبال عضویت در ناتو است؛ اما مخالفت‌های ترکیه تا کنون مانع از تحقق این خواسته شده است. تصمیم هلسینکی و استکهلم به عضویت در ناتو، در پی تهاجم روسیه به اوکراین گرفته شد و آنها مصمم شدند به چندین دهه عدم تعهد نظامی پایان دهند و به قدرتمندترین اتحاد دفاعی جهان بپیوندند.

اگرچه درخواست عضویت آنها در نشست ماه جون ۲۰۲۲ ناتو پذیرفته شده، اما این درخواست باید در پارلمان‌های همه کشورهای عضو این اتحاد نظامی نیز به تصویب برسد؛ اقدامی که به دلیل مخالفت‌های ترکیه و مجارستان تا به امروز عملی نشده است.

نخست‌وزیر مجارستان که تا زمان حمله روسیه به اوکراین روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشت، اواخر سال گذشته اعلام کرد که کشورش روند تصویب این الحاق در پارلمان ملی را در ماه فبروری آغاز خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا