افغانستانجهان

کاخ سفید دولت ترامپ را مقصر خروج بی برنامه امریکا از افغانستان دانست

سرانجام کاخ سفیدگزارش خود را درباره خروج بی برنامه و افتضاح دولت جو بایدن از افغانستان در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد.

دولت جو بایدن خلاصه‌ای از گزارش‌ها پیرامون خروج امریکا از افغانستان را منتشر کرد. در این گزارش دولت دونالد ترامپ بار‌ها مقصر خروج متشنج امریکا از افغانستان معرفی شده است و با انتقاد از دولت او به دلیل محدود کردن شرایط خروج امریکا، آمده است: «هیچ نشانه‌ای وجود نداشت که زمان بیشتر، بودجه بیشتر یا امریکایی‌های بیشتر در افغانستان می‌توانست مسیر را اساساً تغییر دهد.»

در این گزارش آمده است: «طی ماه‌های گذشته، ادارات و سازمان‌های کلیدی در خروج از افغانستان، بررسی‌های کاملی را انجام داده اند و روند تصمیم گیری و اجرای امور را بررسی کرده اند. اخیراً، وزیران امور خارجه و دفاع امریکا به اعضای کنگره گفتند که کنگره را تا اواسط ماه اپریل در جریان این بررسی‌ها قرار خواهند داد.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «امروز، سازمان‌های دولتی امریکا به کنگره اجازه دسترسی به این بررسی‌های محرمانه را می‌دهند، و شورای امنیت ملی همچنین سندی را منتشر خواهد کرد که دیدگاه‌های ما را ارائه می‌کند.»

این گزارش ۱۲ صفحه‌ای ادعا می‌کند که دولت امریکا از این عقب‌نشینی درس گرفته است.

این گزارش به “کاهش عمدی نیروها” توسط دولت ترامپ اشاره می‌کند و جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره می‌گوید که این گزارش به کاهش نیرو‌های امریکایی در افغانستان در زمان ریاست جمهوری ترامپ، آزادی هزاران زندانی طالبان (اعضای امارت اسلامی افغانستان)، مذاکره ” در دوحه” برای پایان دادن به جنگ بدون تشکیل دولت محلی و توقف برنامه ویزه افغانستان اشاره دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا سوم ماه حمل امسال اعلام کرده بود که وزارت خارجه این کشور تا اواسط ماه اپریل نتایج بررسی نقش خود در خروج واشنگتن از افغانستان را با کنگره در میان خواهد گذاشت.

وی در نشست استماع مجلس سنای این کشور گفت: «من متعهد و مصمم هستم که این اطلاعات را در اختیار کنگره قرار دهم و این کار را انجام خواهیم داد. ما این کار را تا اواسط ماه اپریل انجام خواهیم داد.»

وزیر خارجه دولت بایدن گفت: «بنابراین، امروز می‌توانم به شما بگویم، از نتایج این بررسی آگاه خواهید شد. ما یافته‌ها را به اشتراک خواهیم گذاشت و مکانیسم مناسب برای انجام این کار را ظرف سه هفته آینده بدست خواهیم آورد.»

بلینکن افزود، این گزارش حاوی نتایج مصاحبه‌های انجام شده پس از خروج از افغانستان، نتیجه‌گیری در مورد اقدامات صحیح یا اشتباه وزارت خارجه امریکا و بهبودی عملکرد این وزارتخانه خواهد بود.

روز سه‌شنبه، مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، اگر بلینکن تا روز پنج‌شنبه اسناد مربوط به خروج امریکا از افغانستان را ارائه نکند، او را احضار خواهد کرد.

جمهوریخواهان مدت‌ها به دنبال تحقیقات در مورد افغانستان بوده اند. این یکی از موضوعاتی است که حزب جمهوریخواه قصد داشت پس از کسب اکثریت در مجلس نمایندگان در انتخابات میان دوره‌ای هشتم نوامبر ۲۰۲۲ در مورد آن تحقیق کند.

افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا بود که از سال ۲۰۰۱ و پس از حملات یازده سپتامبر آغاز شد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا برای خاتمه طولانی‌ترین جنگ این کشور، ۱۷ روز تاریک را در سال ۲۰۲۱ برای امریکایی‌ها و جهان و پایانی مرگبار و پر از درد و رنج را برای مردم افغانستان رقم زد تا پایان پروژه ناکام “ملت سازی” امریکا را اعلام کند.

امریکا در طولانی‌ترین جنگ خود، نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ نفر از نظامیانش را از دست داد، اما آنچه دولت بایدن را با چالش اساسی مواجه کرد، کشته شدن ۱۳ نظامی امریکایی در حمله انتحاری داعش در خارج از میدان هوایی کابل است که بسیاری از آن‌ها هنگام حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نوزاد بودند.

بایدن در نخستین سخنرانی پس از خروج نیروهایش از افغانستان اذعان کرد که این جنگ به مدت دو دهه برای امریکا روزانه ۳۰۰ میلیون دالر هزینه داشت و واشنگتن با دو گزینه خروج یا افزایش منازعه نظامی روبرو بود.

وی همچنین اذعان کرد روزانه ١٨ سرباز معلول از جنگ، در امریکا خودکشی می‌کنند..

دکمه بازگشت به بالا