افغانستان

عامل افشای اطلاعات و اسناد محرمانه پنتاگون مشخص شد

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده فردی “جوان و عاشق اسحله” باعث افشای اطلاعات و اسناد محرمانه از وزارت دفاع امریکا درباره جنگ در اوکراین شده است.

روزنامه امریکایی واشنگتن پست از ظن جدیدی خبر داده مبنی بر اینکه چه کسی ممکن است در پشت پرده اسناد افشا شده پنتاگون در قبال جنگ در اوکراین حضور داشته باشد.

چند روز پیش روزنامه نیویارک تایمز با تکیه بر گفته‌ها و اطلاعات کارکنان دولت امریکا از درز کردن اسناد محرمانه وزارت دفاع ایالات متحده و همچنین ناتو به شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با جنگ در اوکراین خبر داده بود.

این روزنامه اشاره کرده بود که اسناد محرمانه مذکور که توییتر و تلگرام منتشر ‌شده‌اند، حاوی اطلاعاتی مربوط به نقشه‌های ایالات متحده و نیز ناتو به منظور پشتیبانی از اوکراین در راستای عملیاتی علیه روسیه بوده‌اند.

حال واشنگتن پست گزارش داده که احتمال می‌رود یک فرد “جوان و کاریزماتیک که عاشق اسلحه” است، باعث افشای اطلاعات محرمانه مذکور باشد.

گویا این شخص یک مردی است که در پلتفرم “دیسکورد” با نام “OG” شناخته می‌شود.

گفته می‌شود که در این شبکه اسناد محرمانه وزارت دفاع امریکا برای نخستین بار منتشر شدند.

بر این اساس، “OG” در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا شبکه دیسکورد را راه اندازی کرد که در آن افراد “هم‌عقیده” درباره موضوع “سلاح، خدا و همه‌گیری کرونا” صحبت می‌کردند.

همچنین اشاره شده است که “OG” از سال ۲۰۲۰ میلادی با اطلاعاتی که از محل کارش در یک “پایگاه نظامی ایالات متحده” داشته است، بدون ذکر منبع شروع به انتشار اخبار در این شبکه کرده است.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است که “یک عضو ناشناس در گروه” درباره شخص “OG” به واشنگتن پست گفت که “او فرد باهوشی است و می‌دانست که چه کار می‌کند، وقتی اسناد را افشا کرد. این افشاگری به هیچ وجه تصادفی نبود.”

بر اساس گزارش رسانه‌ها، وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا فرایند پیگرد قانونی و تحقیقات جنایی را در مورد این دوسیه آغاز کرده است.

دکمه بازگشت به بالا