افغانستان

راه حل بحران افغانستان؛ محور بحث دیدار توماس وست با شماری از افغانان در امارت متحده عربی

شماری از اعضای شورای تاجران افغانستان در امارات متحده عربی در دیدار با توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان درباره اقتصاد، بانک، صحت، مواد خوراکی، تحصیل زنان و دختران و مسایل دیگر گفتگو کرده‌اند.

رییس این شورا می‌گوید که در این دیدار از آقای ویست خواسته آند تا به گفتگو با دولت سرپرست افغانستان ادامه دهد تا این موضوعات از طریق گفتگو حل شود.

به گفته‌ای عبیدالله صدرخیل ، توماس وست در این دیدار به همکاری و یافتن راه مناسب برای حل مشکلاتی که تاجران افغان و دیگر افغان‌ها با آن مواجه استند اطمینان داده است.

درهمین حال، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان از شرکت در «مجمع فکر آینده افغانستان» در دوحه خبر می‌دهد . توماس وست گفته است افغان ها مخالف درگیری مسلحانه اند و ازگفتگو برای راه حل بحران افغانستان حمایت می کنند.

توماس وست،‌ در رشته توییتی نگاشته است که در «مجمع فکر آینده افغانستان» شرکت کرده و در حاشیه این نشست با شماری از متحدان کلیدی امریکا نیز در باره وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

این مجمع متشکل از زنان و مردان پویای افغانستان با پیشینه‌های مختلف به ویژه اقتصاد دانان، ‌فعالان حقوق زن، وزیران حکومت پیشین و بزرگان قومی است. بسیاری از آنان برای شرکت در این گردهمایی از افغانستان رفته بودند.

توماس وست نگاشته است: «من هم محکومیت و حمایت از رفتار طالبان (امارت اسلامی افغانستان) و هم توصیه‌های متفاوتی در مورد چگونگی برخورد جامعه بین‌المللی با چالش‌ها را شنیدم. اما هر شرکت کننده از گفتگو حمایت و با درگیری‌های مسلحانه به عنوان راه‌حلی برای چالش‌های کشور مخالفت کرد.»

فرستاده خاص امریکا برای افغانستان ابراز امیدواری کرده است که شرکت کنندگان این مجمع بتوانند پیام خود را به امارت اسلامی و دیگر رهبران افغانستان و اعضای کلیدی جامعه بین‌المللی برسانند.

علاوه بر این،‌ نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، در دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، صدراعظم قطر و مطلق بن ماجد القحطانی نماینده خاص وزیر خارجه قطر در حل منازعات، درباره افغانستان گفت‌گو کرده است.

وی در صفحه توییترش نگاشته است: «قطر یک شریک مهم است. در حالی که ما به دنبال حفاظت از منافع ایالات متحده هستیم، از مردم افغانستان پشتیبانی می‌کنیم و از حقوق آنها دفاع می‌کنیم»

با این حال ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رییس الوزرا ‏او از صنعت‌گران و بازرگانان افغان در خارج از کشور دعوت میکند تا در کشورشان سرمایه‌گذاری کنند. به باور آقای برادر اکنون زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان فراهم شده است.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور نیز می‌گوید که سرمایه گذاری در کشور به ویژه از سوی سرمایه گذاران افغان در زمینه‌های مختلف روز به روز در حال گسترش وبهبود است.

با این همه ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزرا می‌افزاید که در آینده بسیار نزدیک تطبیق پروژه‌های بزرگ عمرانی، توسعه خط آهن و بازسازی شاهراه‌ها در کشور آغاز خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا