افغانستان

بیش از 3هزار نفر واجد شرایط ورود به بریتانیا در افغانستان گیر مانده‌اند

سکای نیوز بریتانیا گزارش داده که بیش از 3هزار شهروند افغانستان که واجد شرایط انتقال به بریتانیا از طریق برنامه‌ی “ARAP” بودند، اکنون در افغانستان گیر مانده‌اند.

دولت بریتانیا اعتراف کرده که این افراد به‌دلیل حمایت از مأموریت این کشور در افغانستان، در حال حاضر در معرض خطر هستند.

کمیته دفاعی مجلس نمایندگان بریتانیا در ماه فبروری گزارشی را منتشر کرد که عملیات خروج از افغانستان را “فصل تاریک در تاریخ نظامی بریتانیا” نامید و خواستار تحقیق در مورد این عملیات شد.

بر بنیاد گزارش، دولت بریتانیا درخواست‌ها برای بررسی گسترده را رد کرده و کمبود منابع را مانع آن دانسته است.

امتناع دولت بریتانیا از مشارکت در بررسی گسترده عملیات خروج با ناامیدی و انتقاد نمایندگان مجلس، از جمله توبیاس الوود، رییس کمیته دفاعی که خواستار تحقیق شده بود، مواجه شده است.

آقای الوود نسبت به امنیت شهروندان بریتانیایی و کسانی که حق پناهندگی در بریتانیا را دارند، ابراز نگرانی کرده و گفته است که آن‌ها نباید در مناطق درگیری گرفتار شوند.

او افزوده است: “بدون یک تحقیق عمومی کامل، این فصلی است که ما از آن درس نخواهیم گرفت. ما نمی‌توانیم وقایعی را که در آگیست 2021 میلادی رخ داد، تغییر دهیم، اما مدیون آن افغان‌هایی هستیم که جان‌شان را به‌خاطر کمک به ما به خطر انداخته‌اند.

ما متعهدیم به آن‌ها و خانواده‌های‌شان کمک کنیم تا به امنیت برسند.” در گزارش آمده که دولت بریتانیا تعهد خود را به جابه‌جایی افغان‌های واجد شرایط تأیید کرده و گفته است که کم‌تر از 620 شهروند افغانستان واجد شرایط انتقال به بریتانیا که با اعضای خانواده‌ی‌شان در مجموع 3075 نفر می‌شوند، در افغانستان گیر مانده‌اند.

در آگیست 2021میلادی هنگامی که افغانستان به‌دست طالبان سقوط کرد، بریتانیا یک عملیات شتاب‌زده را برای خروج شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان و شهروندان بریتانیایی اجرا کرد، اما مقام‌های بریتانیایی اکنون می‌گویند که بسیاری از افغان‌های واجد شرایط در داخل افغانستان باقی مانده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا