افغانستان

در ۶ ولایت بیش از ۸۰۰ جریب کشت زارهای کوکنار تخریب شدند

وزارت امور داخله امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که در ادامه روند تخریب مزارع کوکنار این بار پولیس مبارزه با مواد مخدر طی چندین عملیات جداگانه در ۶ ولایت بیش از ۸۰۰ جریب کشت زارهای کوکنار را تخریب نمودند.

وزارت امور داخله می‌گوید که از این میان،۳۵۶ جریب زمین در مرکز و ولسوالی‌های یفتل پایان، ارغنج خوا، کشم و شهر بزرگ ولایت بدخشان، ۳۳۸ جریب زمین در ولسوالی‌های گلبهار و جبل‌السراج ولایت پروان ،۶۲ جریب زمین در ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان، ۳۰ جریب زمین در ولسوالی‌های اندراب، دوشی و بورکه ولایت بغلان، ۸ جریب زمین در ولسوالی علیشنگ ولایت لغمان و ۷ جریب زمین در ولسوالی مانوگی ولایت کنر از وجود بته‌های کوکنار پاکسازی کردند.

در حالی که کشورهای منطقه و جهان نگران قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای شان اند اما امارت اسلامی می‌گوید که مبارزه جدی با کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور جریان دارد و به زودی به صفر خواهد رسید.

این درحالی است که هفته گذشته سخنگوی امارت اسلامی تاکید کرد که تلاش‌ها برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر نیز به شدت جریان دارد و از آغاز روی کار آمدن امارت اسلامی تا کنون شمار زیادی از قاچاق‌بران بازداشت و زندانی شده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «مشکل مواد مخدر در افغانستان در حال رفع شدن است. کشت خشخاش امسال در تمام کشور نزدیک به صفر بود. اگر کسی در ساحات کوهی و دوردست کشت کرده بود، از بین برده شد. در بخش جلوگیری از قاچاق مواد مخدر هم جدیت است و هر روز شاهد گرفتاری‌ها هستیم. در آینده نزدیک ان شاءالله به صفر خواهد رسید.»

سخنگوی امارت اسلامی همچنان به همه کشورها اطمینان می‌دهد که نگران قاچاق مواد مخدر از افغانستان نباشند و در راستای مبارزه و نیز راه بدیل کشت آن با حکومت و مردم افغانستان همکاری نمایند.

آقای مجاهد می‌گوید: « ما به کشورهای نزدیک و دور اطمینان می‌دهیم که در افغانستان مرکز مواد مخدر نخواهد بود. امارت اسلامی گام‌های جدی برداشته است اما خواهان اینست که به دهاقین افغان در این راستا همکاری صورت گیرد.»

دکمه بازگشت به بالا