افغانستان

ضمیر کابلوف: نشست دوحه برای افغانستان بی‌نتیجه بود

با گذشت ده روز از نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته که این نشست نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژۀ روسیه برای افغانستان و مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری تاس گفته است که این نشست هیچ نتیجه‌ای نداشت و موضع غرب در این گفتگوها سازنده نبود.

نماینده ویژۀ روسیه برای افغانستان در این گفتگو از اختلاف دیدگاه کشورهای غربی و کشورهای منطقه در رابطه به افغانستان پرده برداشته و گفته است که کشورهای منطقه و غربی‌ها تفاوت‌های غیر قابل حلی درباره افغانستان دارند.

آقای کابلوف گفته است: «ما منطقه‌گرایان (روسیه، چین، ایران، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و هند) معتقدیم که اولویت باید ایجاد رهبری فراگیر در افغانستان باشد.» او تأکید کرده است که ایجاد ساختار این چنینی به حل مسائل مهم دیگری مانند حقوق زنان در افغانستان کمک خواهد کرد.

نماینده ویژه پوتین همچنین بر مسئله مبارزه با تروریزم و مواد مخد تاکید کرده و گفته است که این مسایل بسیار مهم است و به هیچ وجه نباید فراموش شوند.

او همچنان به رویکرد کشورهای غربی در قبال افغانستان نیز اشاره کرده و گفته است که این کشورها معتقدند که امارت اسلامی باید در ابتدا مسایل حقوقی را حل کنند، رویکردی که به باور آقای کابلوف «قابل اجرا نیست.»

آقای کابلوف گفته است که این اختلافات در صورتی قابل حل است که رویکرد منطقه‌گرایان بر غربی‌ها غالب شود. او تاکید کرده است «تا زمانی که این مشکل را حل نکنید، ما اصولاً نمی‌توانیم در یک تیم با شما باشیم، پس این مسائل را حل کنید، سپس ما می‌توانیم رویکردهای مشترک برای مذاکرات بیشتر با کابل را مورد بحث قرار دهیم.»

با این همه اما نماینده ویژه پروسیه برای افغانستان از تلاش‌های آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد درباره افغانستان استقبال گرده و گفته است که گوترش تلاش کرد تا اردوگاه‌های تقسیم شده غربی‌ها را با تیم منطقه‌ای در مورد افغانستان متحد کند.

گفتنی است که نشست دو روزۀ دوحه به میزبانی انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد و حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف درباره وضعیت افغانستان اول ماه جاری میلادی برگزار شده بود.

 

دکمه بازگشت به بالا