افغانستان

متقی و عبداللهیان: اجازه ندهیم که تبلیغات منفی روابط افغانستان و ایران را صدمه بزند

سرپرست وزارت خارجه طالبان و وزیر خارجه ایران در گفتگوی تلیفونی بر گسترش همکاری میان دو کشور تاکید کردند.

وزارت خارجه طالبان ناوقت با نشر اعلامیه گفته که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی و حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران در گفتگوی تلیفونی روی گسترش همکاری در عرصه‌های مختلف به‌ویژه تجارت، انرژی برق و خط آهن، تاکید کرده اند.

براساس خبرنامه، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در این گفتگوی تلیفونی امنیت مرز مشترک میان دو کشور را مهم خوانده و بر تلاش‌های مشترک در این زمینه تاکید کرده است.

آقای متقی بر تقویت روابط دوستانه و همسایه‌داری نیک میان دو کشور تاکید کرده و افزوده است:

«به هیچ کسی اجازه داده نشود که روابط رو به بهبود میان دو کشور را صدمه رساند و هر دو طرف باید در زمینه جلوگیری از تبلیغات منفی و اظهار نظرهای نگران‌کننده، توجه جدی نماید.»

سرپرست وزارت خارجه طالبان در اشاره به مشکلات کم‌آبی و کاهش بارندگی‌ها در مناطق غربی کشور،‌‌ در رابطه به مسأله آب بر موقف رسمی افغانستان در چارچوب موافقتنامه موجود میان دو کشور، تاکید کرده است.

آقای متقی همچنان گفته که اداره‌های خط آهن دو‌ کشور در تفاهم و همکاری نزدیک در زمینه تطبیق پروژه خط آهن خواف – هرات قرار دارند.

براساس خبرنامه وزارت خارجه طالبان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران بر داشتن مناسبات نیک میان دو کشور تاکید کرده و گفته است که روابط فعلی میان افغانستان و ایران نباید تحت تاثیر تبلیغات منفی قرار بگیرد.

عبداللهیان همچنان در زمینه رسیدگی به مشکلات زندانیان افغان در ایران، وعده همکاری داده است.براساس خبرنامه دو طرف همچنان در رابطه به مرز مشترک، آب و زندانیان افغان در ایران نیز صحبت کرده اند.

آقای متقی اخیرا در نشستی در اسلام‌آباد کم آبی در ایران را ناشی از کاهش میزان بارندگی خوانده و گفته بود چنانچه بارندگی بیشتر شود مشکل کم‌آبی در افغانستان و‌ ایران حل خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا