جهان

تظاهرات مهسا امینی در ایران: 3 متهم به قتل نیروهای امنیتی اعدام شدند

این حکم برای سه متهمی که در حادثه کشته شدن 3 تن از نیروهای امنیتی استان اصفهان در تظاهرات مهسا امینی در ایران مجرم شناخته و به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، صالح میرهاشیمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی که به اتهام حمله به نیروهای امنیتی در منطقه هانه اصفهان به اعدام محکوم شده بودند، اعدام شدند. ادعا شده بود که زندانیان اعدام شده با سازمان مجاهدین خلق که یک سازمان تروریستی در کشور محسوب می شود، مرتبط هستند.

پس از کشته شدن مهسا امینی 22 ساله در سپتامبر 2022 در بازداشتگاه پلیس، اعتراضات در سراسر کشور در ایران آغاز شد. در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۱، سه تن از نیروهای امنیتی به نام‌های محسن حمیدی، محمد کریمی و محسن چراگی در حمله مسلحانه به نیروهای امنیتی در منطقه هانه اصفهان کشته شدند.

صالح میرهاشیمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی که به عنوان عاملان این حمله دستگیر شده بودند، در دادگاهی که در دی ماه محاکمه شدند، به جرم «نبرد» که یکی از جرایم سنگین محسوب می شود به اعدام محکوم شدند. در قانون مجازات ایران متهمان برای اعتراض به رای دادگاه به دیوان عالی کشور مراجعه کردند. دادگاه عالی در 10 مه این احکام را تایید کرد.

رویدادهای مهسا امین در ایران

مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله در ۲۵ شهریور که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد موسوم به «پلیس اخلاق» در تهران در ۲۲ شهریور ۱۳۹۱ در بیمارستان بستری شده بود، اعتراضاتی را علیه حکومت کشور برانگیخت.

اعلام شد که صدها نفر در این تظاهرات جان خود را از دست دادند. در حالی که بیش از 10 نفر در ارتباط با تظاهراتی که حدود 4 ماه در کشور ادامه داشت به اعدام محکوم شده اند، با آخرین اعدام ها در مجموع 7 نفر اعدام شدند. برخی از احکام اعدام توسط دیوان عالی کشور لغو شد.

طبق قانون مجازات ایران، متهمان به جرایمی مانند «افساد فی الارض» و «مبارزه با دولت» به اعدام محاکمه می شوند و معمولاً به اعدام محکوم می شوند.

دکمه بازگشت به بالا