افغانستان

طالبان: خواست مکرر ایران برای آب و اظهارات نامناسب را زیان آور می‌دانیم

طالبان با نشر اعلامیه ای در واکنش به هشدار اخیر ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران درباره‌ی حق‌آبه این کشور از دریای هلمند می‌گوید مقام‌های ایرانی نخست باید معلومات خود را در مورد آب هلمند تکمیل و پس از آن با الفاظ مناسب خواست شان را مطرح کنند.

رییس جمهور ایران در جریان سفرش به ولایت سیستان و بلوچستان هشدار داده است که از هرگزینه ممکن حقابه این کشور از جانب افغانستان را خواهند گرفت.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای این اظهارات رییسی را نامناسب خوانده و گفته است که امارت اسلامی به معاهده نیم‌قرن پیش درباره‌ی تقسیم آب هلمند متعهد است، اما به‌دلیل خشک‌سالی آب کافی وجود ندارد. در اعلامیه گفته شده  است که در چنین وضعیتی، خواست مکرر ایران برای آب و اظهارات نامناسب در رسانه‌ها زیان‌آور است.

در اعلامیه آمده است: «مقامات ایرانی ابتدا باید معلومات خود را در مورد آب هلمند تکمیل نمایند و بعد از آن با الفاظ مناسب خواست شان را مطرح کنند، اگر واقعیت درست مطالعه نشود و چنین اظهارات مطرح گردد، می تواند فضای سیاسی میان مردم و کشورهای دو ملت مسلمان را آسیب بزند که به نفع هیچ طرفی نیست و باید تکرار نگردد.»

امارت اسلامی تاکید کرده است که ذخایر آب به اندازه ای نیست که به ایران جاری شود.

در اعلامیه آمده است: « امارت اسلامی یکبار دیگر تعهد می‌سپارد که با در نظرداشت موافقتنامه آب هلمند تمام تلاش خویش را به خرج می‌دهد که آب تعهد شده به مردم ایران برسد، اما به این شرط که ذخایر آب ما به اندازه ای برسد که اگر آنرا به ایران جاری بسازیم‌ و در دریای خشک هلمند صدها کیلومتر مسیر را طی کند، به آن کشور برسد، این در حالی است که اکنون در بند کمال خان هیچ آب وجود ندارد و اگر آب بند کجکی در آن جاری گردد تا آنجا نمی‌ رسد، بنابراین نیاز است تا جانب ایرانی این حقایق را درک نماید.»

وزیر خارجه‌ ایران در واکنش به اعلامیه امارت اسلامی درباره حق‌آبه‌ دریای هلمند، گفته است که معیار بود و نبود آب در بندهای افغانستان؛ نیازمند بازدید فنی و عینی است و‌ نه صدور بیانیه سیاسی.

او در حساب تویتر‌اش نوشته است که در ماه‌های اخیر بارها از امیرخان متقی، وزیر خارجه افغانستان خواسته است تا طبق عهدنامه هیرمند، امکان بازدید هیات‌های فنی و سنجش میزان آب را فراهم کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا