آموزشافغانستان

هند به شاگردان لیسه حبیبیه در کابل البسه و قرطاسیه کمک کرد

سفارت هند در کابل اعلام کرده که این کشور اخیراً به شاگردان صنوف ابتدایی لیسه عالی حبیبیه در کابل صدها جوره لباس زمستانی و همچنان قرطاسیه کمک کرده است.

این کمک‌ها شامل ۵۰۰ جوره لباس زمستانی و بیش از ۵ هزار عدد لوازم تحریر شامل قلم، پنسل، پنسل پاک، قلم تراش، تخته سفید، مارکر و غیره می‌باشد.

هند از سال ۲۰۰۲ با لیسه حبیبیه در ارتباط بوده است. این لیسه در سال ۱۹۰۳ توسط شاه امان الله خان در کابل تأسیس شد. این مکتب که دارای ۱۰۰ اطاق بود در دهه ۱۹۹۰ به شدت تخریب شد. هند وظیفه بازسازی این مکتب را در سپتمبر ۲۰۰۳ بر عهده گرفت و بیش از ۵ میلیون دالر را برای بازسازی آن متعهد شد.

حکومت هند در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت تا برای لیسه حبیبیه کمک نقدی ۱ میلیون دالر را در مدت ۱۰ سال اهدا کند. این مقدار پول برای تعمیرات فوری، جدید کردن ترانسفارمر های برق و کارهای مربوطه، برنامه نوسازی، آموزش معلمین، ارتقاء لابراتوار ها و تجهیزات و تعمیر و نگهداری معمول سالانه تخصیص داده شد.

سال گذشته، یک تیم تخنیکی از هند به کابل آمد و از پروژه های هندی نظارت کرد که پروژه لیسه حبیبیه یکی از آنها بود. بنابر تقاضای مسئولین این لیسه، هند اخیراً لباس های زمستانی و قرطاسیه را برای شاگردان این لیسه کمک کرد.

هند تاکنون ۴۰ هزار تن گندم، ۸۵ تن کمک های طبی (صحی)، و ۲۸ تن مواد برای رسیدگی به متضررین حوادث طبیعی ارایه کرده است. هند همچنین برای رفاه معتادین مواد مخدر به ویژه زنان، با دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد شراکت انجام داده است. در این شراکت هند ۱۱۰۰ بسته وسایل صحی و کمپل را برای زنان معتاد زیر تداوی ارایه کرده است.

دکمه بازگشت به بالا