جهان

زلنسکی ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در تازه‌ترین اظهارات خود جمهوری اسلامی ایران را بخاطر آنچه که حمایت ایران از روسیه و فرستادن پهپادهای کشنده خوانده می‌شود محکوم کرده و تلویحا این کشور را حامی تروریسم خواند.

خبرگزاری رویترز به نقل از متن سخنرانی زلنسکی گزارش داده که تداوم حمایت ایران از روسیه و فرستادن پهپادهای «شاهد» به منظور ایجاد رعب و وحشت در اوکراین «به معنی رانده شدن مردم ایران به اعماق تاریک تاریخ است.»

طبق گزارش رویترز، پهپادهای شاهد ساخت ایران که به «پهپادهای انتحاری» نیز معروف است بخش کلیدی حملات روسیه به خاک اوکراین بوده و در منهدم کردن زیرساخت‌ها نیز نقش داشته است.

زلنسکی گفته که پدافند هوایی اوکراین اکنون می‌تواند پهپادهای ایرانی را سرنگون کند و حدود ۹۰۰ پهپاد از ۱۱۶۰ پهپاد را منهدم کرده است.

نیویارک تایمز در ماه اکتبر سال گذشته گزارش داده بود، در حالیکه روسیه در حال از دست دادن برخی مناطق در میدان جنگ در شمال شرقی و جنوب اوکراین است، پهپاد‌های ایرانی به کمک کرملین آمده‌اند. پهپاد‌های ایرانی به روسیه اجازه داده‌اند تا به زیرساخت‌های انرژی و اهداف غیرنظامی اوکراین ضربه بزند.

در ماه‌های پس از آن تصویری از زلنسکی منتشر شد که او را در کنار لاشه‌ی پهپاد منهدم شده‌ي «شاهد» در کی‌یف، پایتخت اوکراین نشان می‌داد.

ولادیمیر زلنسکی همچنان در سخنرانی شبانه‌ی خود خطاب به ایران گفته است «از این‌‌که شریک جرم ترور روسیه شوید، چه نفعی عایدتان می‌شود؟»

او همچنان ایران را به کشتار مردم ایران متهم کرده و گفته: «این کشتار نخوت‌گرایانه چه سودی برای ایران دارد؟ بدست روس‌ها، اما با سلاح‌های شما، سلاح‌های شما… شاهدان شما که هر شب اوکراین را به وحشت می‌اندازند، تنها به معنای رانده‌شدن مردم ایران به اعماق تاریک تاریخ است.»

 

دکمه بازگشت به بالا