افغانستانزندگی

سومین واقعه پولیو نیز در ننگرهار ثبت شد

وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج شنبه، ۴جوزا) می‌گوید که یک واقعه مثبت دیگر فلج اطفال یا پولیو از ولسوالی نازیان ولایت ننگرهار گزارش شده است.

در اعلامیه وزارت صحت آمده است: «متاسفانه یک پسر دو نیم ساله به آن (پولیو) مصاب گردید.»

با این واقعه، در سال جاری تعداد واقعات مثبت فلج اطفال یا پولیو در افغانستان به سه مورد می رسد که تمام آنها از ولایت ننگرهار گزارش شده است.

ولایت ننگرهار و در کُل حوزه شرقی کشور با خطر مرض فلج اطفال یا پولیو مواجه است، زیرا به گفته این وزارت نمونه‌های محیطی ویروس فلج اطفال در آب‌های کثیف و محیط آلوده آن حوزه قبلاً نیز تثبیت شده بود.

در ولسوالی نازیان، جایکه این واقعه مثبت پولیو گزارش شده است، وضعیت حفظ الصحه این منطقه ضعیف میباشد.

ویروس فلج اطفال در محیط الوده که حفظ الصحه آن ضعیف باشد برای مدتی زیادی زنده می‌ماند و زمانیکه در چنین محیطی اطفال بازی کنند، خیلی زود تحت حمله این ویروس قرار می گیرند و مبتلا می‌شوند که متاسفانه از اثر آن برای همیشه فلج می شوند یا جان خود را از دست میدهند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه کشور ضمن اینکه پیشرفت‌های اخیر را در خصوص محو پولیو می‌ستاید، اما به ادارات ذیربط صحی در خصوص واقعات فلج اطفال در حوزه شرق دستور داده است که فعالیت‌های واکسیناسیون را تقویت نموده و تلاش‌های خویش را در زمینه محافظت از کودکان در برابر این مرض و جلوگیری از شیوع بیشتر آن تسریع بخشند.

پیشگیری و محو این مرض تنها با واکسین نمودن اطفال و رعایت حفظ الصحه فردی و محیطی امکان پذیر است.

با آنکه حوزه شرق به ویژه ولایت ننگرهار مورد توجه جدی برنامه فلج اطفال قرار دارد و چندین بار کمپاین‌های اختصاصی یا پاسخدهی به واقعات مثبت پولیو برای جلوگیری از ګردش بیشتر این ویروس اجرا شده است، اما هنوز ویروس وحشی فلج اطفال در آن حوزه به طور کامل کنترل نه شده و یک تهدید برای اطفال محسوب می‌گردد.

وزارت صحت می‌گوید که تلاش جدی برنامه ریشه‌کنی فلج اطفال این است تا میزان نظارت را در آن حوزه افزایش داده و همه اطفال را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهد تا هیچ خلای برای بقای ویروس پولیو باقی نماند که اطفال دیگری را در آینده مصاب سازد.

این وزارت افزوده است که قرار است برعلاوه کمپاین‌های سرتاسری و فرعی، کمپاین‌های اختصاصی یا پاسخدهی واقعات پولیو در آن حوزه اجرا شود تا در اسرع وقت از شیوع این ویروس جلوگیری گردد.

 

دکمه بازگشت به بالا