افغانستان

روز جهانی گرسنگی؛ ۸۲۰ میلیون نفر هر شب گرسنه به خواب می‌روند

بیست‌وهشتم می (هفتم جوزا) مصادف است با روز جهانی گرسنگی، رویدادی که این واقعیت تکان‌دهنده را یادآوری می‌کند: مردم در بسیاری از کشورها هنوز از بحران گرسنگی عبور نکرده‌اند و کودکان همه‌روزه در جستجوی یک وعده غذا قربانی می‌شوند.

طبق آمارهایی که از سوی سازمان جهانی غذا منتشر شده، بیش از 820 میلیون نفر در سراسر جهان در گرسنگی مزمن زندگی می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی است که بخش عظیمی از جمعیت جهان، یعنی ۱۰.۵ درصد (۱۰ نفر از هر ۱۰۰ نفر) به طور روزانه با گرسنگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

همچنان این که سالانه 17 میلیون نوزاد به دلیل سوءتغذیه مادرانشان با سوء تغذیه متولد می‌شوند نیز بخش از واقعیت جامعه‌ی امروز است که مستقیم از فقر ناشی می‌شود و حدود 805 میلیون نفر هر شب گرسنه به رختخواب می روند.

گفتنی است که تقریباً 98 درصد گرسنگی در سراسر جهان در کشورهای توسعه نیافته وجود دارد و افغانستان نیز بخشی از این واقعیت تکان دهنده است که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از کل جمعیت این کشور زیر خط فقر قرار دارد.

گرسنگی در بسیاری موارد سبب افزایش سوء‌تغذیه، شیوع انواع بیماری‌ها، قطع رشد فردی و در مواردی نیز منجر به مرگ می‌شود و باوجود که گفته می‌شود جهان برای ۸ میلیارد نفر غذای کافی تولید می‌کند اما به وضوح دیده می‌شود که در مهار بحران گرسنگی موفق نبوده است.

 

دکمه بازگشت به بالا