افغانستان

ادعای صفر شدن کشت مواد مخدر در افغانستان؛ وست: این گزارش‌ها معتبر و مهم است

وزارت خارجه امارت اسلامی می‌گوید که کشت کوکنار در افغانستات به صفر رسیده است.

حافظ ضیاء‌احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی در صفحه تویتراش نوشته است که پس از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر منع کشت کوکنار در کشور، کشت کوکنار در افغانستان به صفر کاهش یافته است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی افزوده است که سطح کشت کوکنار در ولایت هلمند به تنها ۰.۴ درصد کاهش یافته و واقعیت حتی کمتر از این است.

در حالی که به گفته آقای تکل بربنیاد گزارش‌های اخیر برخی از رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰، ۵۶.۲ درصد از زمین‌های این ولایت کوکنار کشت شده بود.

در این زمینه توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان گزارش‌های مبنی بر عملی شدن سیاست های امارت اسلامی در زمینه کشت خشخاش را مهم و معتبر خوانده است.

آقای وست در صفحه تویتراش نوشته که گزارش‌ها مبنی بر اجرای سیاست‌های امارت اسلامی برای کاهش “چشمگیر” تولید خشخاش در سال جاری “معتبر و مهم” است.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان افزوده است: «هر کشوری، در منطقه و فراتر، منافع مشترکی در افغانستان عاری از مواد مخدر دارد.»کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر یکی از عوامل جدی ناامنی‌ها در افغانستان شمرده می‌شود.

یافته‌های نهاد پژوهشی بریتانیایی “السیس” نشان می‌دهد که کشت کوکنار در جنوب افغانستان در مقایسه با سال گذشته‌ی میلادی تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

بر بنیاد این گزارش پس از فرمان رهبر امارت اسلامی در باره ممنوعیت کشت کوکنار در سراسر افغانستان، میزان کشت کوکنار در بخش‌های جنوبی افغانستان به ویژه در ولایت‌های نیمروز، قندهار و هلمند ۸۰ درصد کاهش یافته است.

 

دکمه بازگشت به بالا