افغانستان

جنایت جنگی در رژیم طالبان؛ اعتراض عفو بین‌الملل به مجازات جمعی مردم پنجشیر

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی گفته است که طالبان رفتار بسیار ظالمانه‌ای با مردم در پنجشیر دارند و این رفتار آن‌ها جنایت جنگی محسوب می‌شود.

در این گزارش تاکید شده که موارد متعددی از اعدام‌های فراقضایی، ‌شکنجه، حبس و بازداشت‌های خودسرانه مردم در این ولایت مستند شده است.

نویسندگان این گزارش هشدار داده‌اند که طالبان در مقابله با نیروهای مقاومت ملی در پنجشیر به بدرفتاری و شکنجه مردم عادی روی آورده‌اند و ضمن بازداشت مردان و جوانان در قریه‌ها، آن‌ها را بازداشت می‌کند و مورد لت و کوب قرار می‌دهند.

در این راستا، اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نوشته است که برخورد بی‌رحمانه طالبان با مردم عادی به ظن ارتباط با جبهه مقاومت ملی باعث شده تا ترس و بیچارگی در میان مردم گسترش یافته باشد.

افزون بر این، در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که طالبان در ماه سپتامبر سال گذشته دستکم شش یا ۹ عضو جبهه مقاومت ملی را در منطقه دره هزاره پنجشیر به صورت صحرایی محاکمه و اعدام کرده است.

این در حالی است که به باور عفو بین‌الملل، طالبان هیچ علاقه‌ای به بررسی قانونی این دست جرایم که از سوی نیروهای این گروه در افغانستان مرتکب شده ندارد.

 

دکمه بازگشت به بالا