افغانستان

طالبان به آتش کشیدن نسخه‌ی قرآن در سویدن را «نفرت‌انگیز» خواند

وزارت امور خارجه‌ی طالبان به آتش کشیدن نسخه‌ی قرآن کریم در سویدن را محکوم کرده و از دولت و سازمان‌های مسلمانان خواسته تا جلو چنین اقدامات «وحشیانه» و «حساسیت برانگیز» علیه دین اسلام و مسلمانان گرفته شود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی طالبان روزپنجشنبه، هشتم سرطان با نشر رشته‌توییت سوزاندن نسخه‌ی قرآن کریم در سویدن را توهین به دومیلیارد مسلمان از سوی مقامات سویدنی دانسته است.

آقای بلخی در ادامه از دولت و سازمان‌های مسلمان به ویژه از سازمان همکاری‌های اسلامی خواسته تا « در آینده به چنین اشخاص اجازه ندهد تا به اعمال وحشیانه و حساسیت برانگیز علیه دین مبین اسلام و مسلمانان اقدام کند».

روزگذشته همزمان با روزنخست عید قربان رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که مردی یک نسخه‌ی قرآن را در مقابل مسجد جامع شهر« استکهلم» پایتخت سویدن به آتش کشید.

پیش از این نیز سوزاندن قرآن در دنمارک و سویدن با موج از واکنش‌‌ کشور‌های اسلامی مواجه شد.

سال‌گذشته نیز برخی گروه‌های افراطی راستگرا به رهبری راسموس پالودان قرآن را برابر سفارت ترکیه در سویدن به آتش کشیدند.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روزگذشته اعلام کرده که بی‌احترامی به قران کتاب مقدس مسلمانان در روسیه جرم به شمار می‌آید.

از سوی‌هم وزارت‌ خارجه برخی کشور‌های اسلامی به شمول عربستان سعودی، اردن، کویت، فلسطین، مصر، عراق، یمن و ترکیه به آتش کشیدن قران در سویدن را نکوهش کرده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا