افغانستان

بایدن به بریتانیا رفت

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، شام یکشنبه، ۱۸ سرطان به هدف دیدار و گفتگو با مقام‌های بریتانیا، به لندن رفت و امروز با ریشی سوناک دیدار گفت‌وگو خواهد کرد‌.

قصر سفید هدف این سفر را تقویت روابط و نزدیکی میان‌ دو کشور خوانده و سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفته است که محور گفتگوی ریشی سوناک و جو بایدن نشست آینده ناتو و اوکراین خواهد بود.

نخست وزیربریتانیا کشورش را «مهم‌ترین شریک تجاری، دفاعی و دیپلماتیک ایالات متحده» خواند و افزود: “از آن‌جایی که با چالش‌های جدید و بی‌سابقه‌ امنیتی و اقتصادی مواجه هستیم، اتحاد ما بیش از هر زمان دیگر مهم است.»

رییس جمهور امریکا در دیدار با چارلز، پادشاه ۷۴ ساله بریتانیا در مورد تغییرات اقلیمی گفت‌وگو خواهد کرد و پس از آن بایدن و سوناک به منظور اشتراک در نشست سران ناتو، بریتانیا را به مقصد لیتوانیا ترک خواهند کرد.

انتظار می‌رود که نشست رهبران ناتو در لیتوانیا روی مسایل مختلف امنیتی از جمله تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌ تهدید روز افزون چین در منطقه و پیوستن سویدن به عضویت این پیمان نظامی تمرکز کند.

براساس گزارش‌ها، بایدن حین سفر به سمت لندن،‌ با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، تلیفونی صحبت کرد تا انقره را متقاعد کند که به عضویت سویدن در ناتو توافق کند.

بایدن پس از نشست سران ناتو قرار است برای دیدار با رهبران کشورهای شمال اروپا، به فنلند سفر کند.فنلند و سویدن پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین برای کسب عضویت ناتو درخواست دادند.

فنلند عضویت ناتو را به دست آورد اما سویدن تاکنون نتوانسته است حمایت انقره را برای کسب عضویت این پیمان بدست بیاورد.

دکمه بازگشت به بالا