آموزشافغانستاناقتصادپناهندگانجهانزندگی

نی: بدرفتاری رفتارهای «غیراصولی» در برابر خبرنگاران شدیدا افزایش یافته است

نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) از افزایش رفتار‌های «غیراصولی» در برابر خبرنگاران در کشور خبر داده و از مسولان امنیتی ولایت ننگرهار خواسته تا ناپدید شدن خبرنگار محلی در این ولایت را «جداً» بررسی کنند.

پس از گذشت یک هفته از ناپدید شدن خبرنگار محلی رادیو صفا در شهر جلال‌آباد (نی) روزچهارشنبه، بیست‌وهشتم سرطان با نشر اعلامیه‌ای خواهان بررسی این رویداد شده است.

عرفان الله بیدار گرداننده برنامه‌های رادیو صفا در شهر جلال‌آباد روزچهارشنبه، هفته‌گذشته از منطقه مسجد عیدگاه شهر جلال‌آباد ناپدید شده است.

بر اساس اعلامیه این خبرنگار از سوی افراد مسلح بازداشت و به جای نامعلوم انتقال داده شده است.

نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان تاکید کرده که در دوسال گذشته موارد از ناپدید شدن تعدادی از خبرنگاران به صورت«موقتی» ثبت شده است.

این نهاد افزده است «رفتارهای غیر اصولی در برابر خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای در این اواخر به پیمانه زیادی افزایش یافته است».

ازسوی‌هم مرکز خبرنگاران افغانستان نیز روزگذشته با نشر اعلامیه خبر ناپدید شدن این خبرنگار را تایید کرده است.

در همین حال نهاد (نی) تصریح کرده که نهاد‌های امنیتی ولایت ننگرهار بازداشت این خبرنگار از سوی ریاست استخبارات را رد کرده است.

گفتنی است که عرفان الله بیدار از حدود ده سال پیش در بخش‌های متفاوت به عنوان مسول و مجری برنامه‌های ادبی رادیو صفا فعالیت کرده‌است.

دکمه بازگشت به بالا