افغانستان

پاپ فرانسیس از «فریاد خفه شده برادران و خواهران مهاجر» در دریای مدیترانه هشدار داد

رهبر کاتولیک‌های جهان به بی‌توجهی یا آنچه که عدم پذیرش پناهجویان از سوی کشورهای اروپایی خوانده می‌شود طی یک مراسم مذهبی در فرانسه واکنش نشان داده و از تبدیل شدن دریای مدیترانه به دریای مرگ هشدار داده است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه، اول میزان طی یک مراسم مذهبی در شهر مارسی فرانسه گفت که کشورهای اروپایی نباید در قبال خطری که جان مهاجران را در دریا تهدید می‌کند بی‌توجه باشند.

ایمانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه نیز جناب پاپ را در این مراسم مذهبی همراهی می‌کرد.

پاپ همچنان گفته است که فریاد مهاجران به طنین غالب صداها تبدیل شده است: «فریادی از درد است که بیش از همه در گوش‌های ما طنین‌انداز می‌شود و دریای ما را به دریای مرگ تبدیل می‌کند، دریای مدیترانه از مهد تمدن تا گورستان کرامت، این فریاد خفه شده برادران و خواهران مهاجر است.»

به دنبال افزایش سطح خشونت و ناامنی‌ها در شماری از کشورها، مهاجرت از آسیا به سمت اروپا افزایش یافته است. این افزایش مهاجرت با تبعات تکان‌دهنده‌ای همراه بود و برخی از کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا به بي‌اعتنایی در قبال خطری که جان مهاجران را تهدید می‌کند متهم شده است.

گزارش کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد نشان می‌دهد که از آغاز سال جاری تاکنون حدود ۱۷۸ هزار و ۵۰۰ مهاجر از طریق دریای مدیترانه وارد اروپا شده و حدود ۲۵۰۰ نفر در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند.

پاپ گفته است که مهاجران فقط عدد نیستند: «به پناهجویانی که در دریا غرق می‌شوند، تنها به چشم داستان‌های خبری یا اعداد نگاه نکنیم… آن‌ها زندگی‌های درهم شکسته و رویاهای نابودشده هستند.»

 

 

دکمه بازگشت به بالا