جهانزندگی

2000 پناهجوی افغان از طریق پروازهای چارتر به بریتانیا منتقل شدند

مقامات بریتانیا از برنامه‌هایی برای انتقال 2000 پناهجوی افغان از پاکستان به لندن با استفاده از 12 پرواز خبر داده‌اند.

رسانه های پاکستان گزارش دادند که مقامات وزارت کشور بریتانیا در مورد این ابتکار با مقامات هوانوردی پاکستان در کراچی گفتگو کردند.

این طرح شامل جابجایی افغان‌هایی است که پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو به پاکستان مهاجرت کرده‌اند و با هزینه آمریکا و ناتو در هتل‌های پاکستان اسکان داده شده‌اند. آنها از طریق پروازهای ویژه به لندن منتقل خواهند شد.

انتقال پناهجویان افغان به لندن از روز پنجشنبه 5 مهرماه با جابجایی 200 پناهجو آغاز و تا پایان ماه دسامبر از طریق 12 پرواز ادامه خواهد داشت.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا و ناتو فهرستی از افغان ها را برای انتقال به لندن آماده کرده اند. این فهرست شامل اسامی افغان هایی است که در طول جنگ با نیروهای ایالات متحده و ناتو همکاری داشته اند.

پیش از این، دیپلمات های بریتانیایی هشدار داده بودند که هزاران افغان واجد شرایط با خطر بازداشت و اخراج در ایران و پاکستان مواجه هستند. همانطور که قبلاً گزارش شد، وزرای بریتانیا تأکید کردند که افغان های واجد شرایط لازم نیست قبل از آمدن به بریتانیا منتظر مجوز اقامت باشند.

حدود 3000 نفر در اسلام آباد در انتظار انتقال به بریتانیا هستند و صدها نفر با وضعیت مشابهی در ایران روبرو هستند. اخیراً، پلیس پاکستان به هتلی که ساکنان افغان در آن تحت اجاره نامه ای که از سوی بریتانیا ترتیب داده شده بود، یورش بردند که منجر به بازداشت چندین نفر عمدتاً به دلیل انقضای ویزا شد.

در همین حال، پاکستان تا اول نوامبر مهلت داده است تا حدود 1.7 میلیون مهاجر افغان به صورت داوطلبانه کشور را ترک کنند و یا با اخراج اجباری مواجه شوند. این تصمیم دولت پاکستان باعث نگرانی سازمان های حقوق بشری شده است.

دکمه بازگشت به بالا