افغانستانحقوق بشرنگاه‌ها

دو سال پس از حکومت طالبان، زنجیره ای از بحران ها در افغانستان آشکار شد

دو سال از حکومت طالبان در افغانستان می گذرد و آنچه اکنون مشهود است زنجیره ای از بحران هاست که یا مستقیماً ناشی از ظهور دولت موقت بوده است، مانند بحران فقر، بحران مهاجرت، و بحران هایی که ممکن است منجر شود. آزار و اذیت و آزار جنسی، یا بحران‌هایی که از تغییرات آب و هوایی به وجود آمده‌اند و عمدتاً بلایای طبیعی محسوب می‌شوند.

مهاجرت دسته جمعی اتباع افغانستان بلافاصله پس از ظهور طالبان در این کشور آغاز شد و تا امروز بی وقفه ادامه دارد. بر اساس یافته های سازمان تحقیقات گالوپ، بیش از 50 درصد از جمعیت افغانستان مایل به ترک این کشور هستند. این مهاجرت میلیونی به بحرانی تبدیل شده است که رژیم کنونی برای مدیریت آن تلاش می کند.

مهاجرت افغان ها از افغانستان و اسکان مجدد آنها در کشورهای همسایه به دلیل پیامدهای گسترده آن نگرانی های بین المللی را برانگیخته است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی ایران و پاکستان، حدود 8 میلیون پناهجوی افغان در این دو کشور زندگی می کنند که بخش قابل توجهی از آنها پس از ظهور طالبان، افغانستان را ترک کرده اند. علاوه بر این، تعداد قابل توجهی از این پناهندگان فاقد مدارک لازم برای اقامت در کشورهای میزبان بوده و خشونت و بدرفتاری گسترده ای را در دو سال گذشته تجربه کرده اند.

تخمین زده می شود که حدود نیم میلیون مهاجر افغان که در پاکستان زندگی می کنند، فاقد مدرک هستند و در معرض خطر بازداشت، شکنجه، اجبار و اخراج اجباری قرار دارند. پلیس پاکستان روز چهارشنبه اول نوامبر اعلام کرد که طی یک ماه بیش از 100000 پناهجوی افغان را اخراج کرده است، در حالی که ایران در همین مدت حدود 70000 پناهجوی افغان را اخراج کرده است.

کارشناسان معتقدند که این جابجایی ها باعث ایجاد یک بحران انسانی شدید در افغانستان و مناطق مرزی آن می شود و نیاز مردم به کمک های بشردوستانه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. آنها پیشنهاد می کنند که حکومت افغانستان باید به دنبال راه هایی برای آشتی با کشورهای همسایه و جلوگیری از بروز یک بحران دیگر در افغانستان از طریق کانال های دیپلماتیک باشد. با این حال، آنها تاکید می کنند که طالبان فاقد «اصل آشتی» است.

مهلت تعیین شده از سوی پاکستان برای خروج داوطلبانه مهاجران از این کشور روز چهارشنبه اول نوامبر به پایان رسید. بر اساس گزارش ها، تعداد زیادی از پناهجویان افغان با استفاده از کامیون و اتوبوس به سمت گذرگاه های مرزی هجوم بردند. آنها قصد دارند قبل از دستگیری توسط پلیس پاکستان یا از دست دادن اعضای خانواده خود در هرج و مرج، سالم به مرز برسند.

در کنار بحران مهاجرت که مستقیماً از ظهور طالبان در کشور نشأت می‌گیرد، بحران‌های دیگری مانند سیل‌های ویرانگر، خشکسالی، فقر، نابرابری جنسیتی و زلزله‌های مخرب بدون مدیریت صحیح رخ داده است که هر یک میلیون‌ها نفر را در افغانستان تحت تأثیر قرار داده است.

دکمه بازگشت به بالا