جهان

ملل متحد: سازمان‌های غیردولتی ستون فقرات توسعه‌های اجتماعی هستند

سازمان ملل متحد به مناسبت بیست‌وهفتم فبروری که برابر است با روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد (غیردولتی و غیرانتفاعی) گفته است که این سازمان‌ها ستون فقرات توسعه، کمک‌های بشردوستانه و واکنش‌های اضطراری هستند.

آژانس توسعه‌ای سازمان ملل متحد (یو ان دی پی) روز سه شنبه، بیست‌وهفتم فبروری در شبکه اجتماعی اکس نوشته است که در سال این سازمان در سال ۲۰۲۳ با مشارکت سازمان‌های غیردولتی در افغانستان به میلیون‌ها انسان نیازمند رسیدگی کرده است.

گفتنی است که نخستین بار به تاریخ ۲۷ فبروری سال ۲۰۱۴، رویداد جهانی که امروز بنام «روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد» خوانده می‌شود به‌منظور بزرگداشت و تکریم فعالیت همه‌ی سازمان‌های غیردولتی و غیرانتفاعی به تقویم جهانی اضافه شد.

سازمان‌های مردم نهاد معمولا به‌گونه‌ی مستقل (مخصوصا مستقل از دولت) فعالیت می‌کنند و بعد از جنگ جهانی دوم مخصوصا، کارساز بودن این نهادها برای ساختن جامعه‌ای عاری از چالش‌ها و مسائل اجتماعی به رسمیت شناخته شده است.

در افغانستان نیز سازمان‌های مردم نهاد زیادی در هماهنگی با سازمان‌های بین‌المللی فعالیت می‌کنند اما تعداد دقیق آن مشخص نیست و تحقیق جامعی نیز در مورد کارساز بودن این نهادها انجام نشده است.

دکمه بازگشت به بالا