افغانستان

طالبان از بازگشت بیشتر از ۵۰۰ مقام پیشین افغان به کشور خبر داد

کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغانستان در تازه‌ترین آمار خود مدعی شده است که دستکم ۵۰۰ نفر از اعضای دولت اشرف غنی که پس از سرنگونی کابل به خارج از کشور فرار کرده بودند به کشور خود بازگشته‌اند.

وثیق، سخنگوی این کمیسیون می‌گوید، از آغاز فعالیت کمیسیون تماس طالبان بیشتر از ۵۰۰ نفر از شخصیت‌های افغان به کشور بازگشته‌اند و تلاش‌های این گروه برای بازگشت دیگر شخصیت‌ها نیز ادامه دارد.

این در حالی است که به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، بسیاری از سیاسیون و بازرگانان برجسته افغانستان از این کشور خارج شدند.

همزمان،‌ طالبان خواستار بازگشت نخبگان و رهبران سیاسی دولت پیشین و افغانستان شده و اطمینان می‌دهند که امنیت این افراد را تامین می‌کنند، در حالی که گزارش‌های متعددی از کشته شدن نظامیان پیشین دولت اشرف غنی به دست نیروهای طالبان در ولایت‌های مختلف منتشر می‌شود.

گفتنی است، با وجود بازگشت شماری از مقامات دولت پیشین، در هیچ یک از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی افغانستان از روسا یا وزرایی که جزو نیروهای طالبان نبوده‌اند استفاده نشده است و در تمام وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی، رییس و معاون رییس یا وزیر ملاهای طالبان هستند.

دکمه بازگشت به بالا