جهانسیاست

پاکستان: هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه به آمریکا نگرفتیم

وزیر امور خارجه پاکستان با اذعان به تداوم فراز و نشیب در روابط این کشور با ایالات متحده، گفت: گمانه‌زنی‌ها درباره ارائه هرگونه پایگاه در پاکستان به آمریکایی‌ها پس از خروج آنان از افغانستان واقعیت ندارد.

شاه محمود قریشی دوشنبه شب پس از بازگشت از سفر رسمی به عربستان، در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی گفت: افغانستان باید از طریق مذاکرات درباره آینده خود تصمیم بگیرد و در این خصوص کشورهای همسایه هیچ دخالتی در امور افغانستان ندارند.

وی افزود: راه حل افغانستان در مذاکره است نه جنگ، هرگونه تداوم هرج و مرج در این کشور باعث می‌شود تا پاکستان نیز از آن رنج ببرد.

قریشی با اذعان به ادامه فراز و نشیب‌ها در روابط پاکستان و آمریکا حتی در دولت جدید به ریاست جوبایدن، اظهار داشت: اسلام‌آباد خواهان روابط بهتر با دولت جدید در واشنگتن است.

وی در پاسخ به برخی از گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تکاپوی ارائه پایگاه هوایی در پاکستان به آمریکا پس از خروج این کشور از افغانستان گفت: این موضوع تنها در حد گمانه‌زنی‌ است و پاکستان هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه‌ به آمریکا ندارد.

گفتنی است، آخرین پایگاه نیروهای آمریکایی در خاک پاکستان در تیرماه ۱۳۹۱ تعطیل و دولت اسلام‌آباد دستور تخلیه آن را صادر کرد. حمله مرگبار نوامبر سال ۲۰۱۱ بالگردھای ناتو به پست مرزی ارتش پاکستان در نوار مرزی با افغانستان و جان باختن دستکم ۲۴ نظامی پاکستانی خشم رهبران سیاسی و نظامی این کشور را برانگیخت و در واکنش به آن پاکستان پایگاه هوایی “شمسی” در ایالت بلوچستان را از وجود نیروهای آمریکایی خالی کرد.

تداوم سایه بی‌اعتمادی بر روابط پاکستان و آمریکا

اسلام‌آباد با روی کار آمدن دولت جوبایدن در آمریکا امید به ترمیم روابط دو کشور داشت، اقدام به رایزنی با کاخ سفید و تسریع دیپلماسی برای تحقق این هدف کرد اما منابع دیپلماتیک از پاسخ سرد کاخ سفید به تلاش‌های پاکستان برای توسعه مناسبات مشترک خبر دادند.

“اکسپرس تریبیون” روزنامه مطرح پاکستانی به نقل از منابع دیپلماتیک این کشور نوشت: مقامات اسلام‌آباد اعتراف می‌کنند که تلاش آنان برای ترمیم روابط با واشنگتن با واکنش و جواب منفی کاخ سفید مواجه شده است.

در این گزارش آمده است: اسلام‌آباد در واقع سعی در متقاعد کردن واشنگتن داشت که به جای انتظارات خارج از روابط دو جانبه، بر افزایش مناسبات دو کشور متمرکز شود اما پاکستان تاکنون سیگنال مثبتی از ایالات متحده دریافت نکرده است.

اکسپرس تریبیون افزود: با وجود گذشت بیش از دو ماه و نیم از حضور بایدن در کاخ سفید، هنوز هیچ تماس تلفنی میان نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهوری آمریکا برقرار نشده، در حالی که این یک رسم است که رئیس جمهوری جدید در ایالات متحده با سران دولت‌ها صحبت می کند. جو بایدن پیش از این با سران هند و افغانستان دو کشور همسایه پاکستان تلفنی صحبت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا