جهان

وزیر خارجه ایالات متحده وارد چین شد

رسانه‌های چینايی گفته که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا امروز وارد شهر شانگهای شد.

بر بنیاد گزارش‌ رسانه‌های چینایی که امروز ( چهارشنبه، 5 ثور ) منتشر کرده اند آمده است که قرار است بلینکن در جریان این سفر با همتای چینایی خود و احتمالا با شی جین پینگ، رییس جمهور چین دیدار کند.

طبق گزارش رسانه‌ها، پیش از این وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده بود که آقای بلینکن در سفری روز چهارشنبه خود به شانگهای و پکن می‌رود.

منبع گفته بود، قرار است بلینکن با مقام‌های چینی در باره «عواقب صادرات مواد با کاربردهای نظامی به روسیه» گفت‌وگو کند.

انتونی بلینکن با نشر اعلامیه در پیوند به این سفر در اکس نیز گفته بود که تعامل مستمر و مستقیم با چین حیاتی است. وبه گفته او، «تعامل مستمر و مستقیم ما با چین برای پیش‌رفت در موضوعاتی که برای مردم امریکا و جهان اهمیت دارد، حیاتی است».

در اعلامیه وزارت خارجه ایالات متحده همچنان آمده است: «وزیر خارجه امریکا در این سفر نگرانی عمیق خود را در مورد حمایت چین از پایگاه صنعتی دفاعی روسیه بیان خواهد کرد». این در حالی است در هفته جاری، کانگرس بسته جدید کمک نظامی به ارزش ۶۱ میلیارد دالر را به اوکراین تصویب کرد که با واکنش روسیه نیز مواجه شد.

گفتنی است تنش‌ها در دریای چین جنوبی میان نیروی دریایی چین و نیروی دریایی آمریکا و متحدانش، وضعیت جزیره تایوان، و نیز مناسبات اقتصادی دو جانبه از جمله مهمترین محورهایی است که امکان رایزنی میان مقامات دو طرف درباره آن وجود دارد.

 

دکمه بازگشت به بالا