جهان

وزیر داخله ترکیه چاپ پاسپورت داخلی و ملی را آغاز کرد

سلیمان سویلو وزیر داخله ترکیه شبانه از اداره کل امور جمعیت و شهروندی بازدید کرد و تولید پاسپورت داخلی و ملی "نسل سوم" را آغاز کرد که با ویژگی هایی مانند نوارهای هولوگرافیک، تصاویر ارواح و نقش های دگرگونی، امن ترین پاسپورت جهان خواهد بود.

سویلو در بیانیه ای برای خبرنگاران درباره اقداماتی که تاکنون در زمینه گواهینامه های رانندگی نسل جدید، کارت شناسایی تراشه ها و پاسپورت های نسل جدید انجام شده است، صحبت کرد.

سویلو با بیان اینکه از ماه گذشته یک میلیون و ۶۳۰ هزار پاسپورت چاپ شده است، گفت: در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۱۵۳ هزار پاسپورت چاپ شده است.

سویلو با اشاره به مشکلات پیش آمده در تولید پاسپورت های تراشه ای با توجه به تحولات جهان، اظهار داشت: اداره کل جمعیت و امور شهروندی و اداره کل ضرابخانه بر اساس دستور العمل از ماه جون در زمینه پاسپورت های داخلی و ملی فعالیت می کنند.

وزیر سویلو با بیان اینکه هدف تولید پاسپورت داخلی و ملی را ماه اکتوبر تعیین کرده‌اند، گفت: این کار تا پایان این اکتوبر به پایان می رسد.

وی ادامه داد: ما ابتدا پاسپورت سبز را برای پاسپورت داخلی چاپ می کنیم، اینجا تقاضا زیاد است، تقاضای روزانه پاسپورت ۷ تا ۸ هزار است اما در ۴ تا ۵ ماه گذشته این تقاضا بین ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار بوده است. پاسپورت ها در سال ۲۰۲۳ می رسد. قیمت گزاف.” هزار تا ۱۵ تا ۱۶ هزار خواهد بود. ما از اول سال ۱ میلیون و ۶۳۰ هزار پاسپورت داده ایم و ۵۸ درصد آنها به خارج از کشور نرفته اند. پاسپورت برای رفتن به خارج از کشور استفاده نشده است.

سویلو با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۱۲ هزار درخواست پاسپورت سبز وجود دارد که از این تعداد تقریباً ۵۷ هزار درخواست تمدید است، یادآور شد: با تصمیمی که فبروری گذشته گرفتند، مدت پاسپورت سبز را از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش دادند.

وزیر سویلو گفت: “از روز ۲۹ آگوست، دیروز، ما این فرصت را داشتیم تا تحققی را انجام دهیم که می تواند مدت زمان موجود در پاسپورت سبز را تمدید کند. همه دفاتر ثبت احوال ما قادر به انجام این کار خواهند بود. بدون پرداخت هیچ هزینه ای. بدون پرداخت پول می توانند پاسپورت های ۵ ساله، ۳ ساله یا ۲ ساله خود را که منقضی شده است به مدت ۱۰ سال نگه دارند.

– “۳۶ مورد امنیتی اضافی وجود دارد”

وزیر سویلو با تشریح ویژگی‌های پاسپورتهای داخلی و ملی به این نکته توجه کرد که در این پاسپورتها به جای کلمه ‌TURKEY از کلمه TÜRKİYE استفاده شده است.

وزیر کشور سویلو خاطرنشان کرد: در پاسپورت های قبلی ۲۷ مورد امنیتی و ۳۶ مورد امنیتی اضافی در پاسپورت های داخلی و ملی گنجانده شده است.

سویلو با بیان اینکه در صفحات پاسپورت های داخلی و ملی عکس هایی از مکان های تاریخی و فرهنگی ترکیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: از ساختار گیاهی بومی ترکیه نیز به عنوان عنصر امنیتی و مکمل استفاده می شود.

وزیر سویلو گفت: ترکیه از امشب چاپ پاسپورت داخلی و ملی خود را آغاز می کند، ابتدا ۱۰۰۰ نسخه، روز بعد ۲ هزار، روز بعد ۵ هزار، روز بعد ۱۰ هزار نسخه چاپ می کنیم.

وزیر داخله ترکیه با تاکید بر اینکه کنترل ها در مراحل چاپ ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: در چاپ های آزمایشی موفقیت ۱۰۰ درصدی امنیتی حاصل شده است.

سویلو با تشکر از مسئولان اداره کل امور جمعیت و شهروندی، اداره کل ضرابخانه، گفت: ترکیه در چارچوب توافق با مجارستان، ۲۵۰ هزار پاسپورت مجارستان و ۲۵۰ هزار پاسپورت ترکیه را در مجارستان چاپ خواهد کرد. وی با بیان اینکه این کشورها نیازهای یکدیگر را برآورده خواهند کرد، به روند ناشی از بلایای طبیعی می رسد.

– “ما مشکلی نداریم”

سویلو با بیان اینکه در زمینه تولید محصولات نیمه تمام مورد استفاده در تولید پاسپورت نیز اقداماتی انجام شده است، گفت: تا پایان ماه آینده حدوداً ۱۷۰ هزار پاسپورت چاپ خواهیم کرد تا یک ماه دیگر ادامه یابد. ۲۵۰ هزار، سپس به ۳۰۰ هزار و سپس افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا