حقوق بشر

همانطور که تمرکز جهانی به جاهای دیگر منتقل شده، بحران انسانی در افغانستان بدتر می‌شود

گزارش: مهرناز بختاری

جنگ در اوکراین و سایر بحران‌ها و بلایای جهانی توجه جهانی را از مبارزات جاری که زندگی روزمره در افغانستان است، دور کرده است. اکنون یک زلزله ویرانگر به سختی‌های پیش روی افغان‌ها افزوده است، اما فوران ناگهانی خشونت‌هایی که توسط حماس در جنوب اسرائیل آغاز شده است، به طور مشابه رسانه‌های جهانی و تمرکز بشردوستانه را از وضعیت اسفناک آنها دور کرده است.

ساندش گونسالوس، که رهبری تیم خدمات پناهندگان یسوعی در افغانستان را بر عهده دارد، گزارش می دهد که افغان ها در پی زمین لرزه “مهم” که در 7 اکتبر رخ داد، با مشکل مواجه هستند. به طور کامل با خاک یکسان شده و 15 یا بیشتر دیگر به دلیل آسیب پذیری خانه های گلی غیرقابل سکونت هستند. به گفته منابع سازمان ملل، 120 روستای دیگر پس از زلزله دیگری که در 11 اکتبر رخ داد، آسیب دیده یا ویران شده است.

زمین لرزه 6.3 ریشتری که ولایت هرات در غرب افغانستان را لرزاند، پس از آن پس لرزه های متعدد و زمین لرزه دوم به همین بزرگی در 11 اکتبر رخ داد. سازمان ملل و مقامات افغانستان از کشته شدن بیش از 2400 نفر خبر می دهند. پیش بینی می شود تعداد کشته ها و مجروحان افزایش یابد.

مقامات سازمان ملل متحد گزارش می دهند که 90 درصد کشته ها و مجروحان را زنان و کودکان تشکیل می دهند. جیمی نادال، نماینده افغانستان در صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، گفت که اگر این زمین لرزه در شب رخ می داد، هیچ “بعد جنسیتی” برای تلفات وجود نداشت.

نادال به آسوشیتدپرس گفت: «در آن ساعت از روز، مردان در میدان بودند. بسیاری از مردان برای کار به ایران مهاجرت می کنند. زن ها در خانه بودند و کارهای خانه را انجام می دادند و از بچه ها مراقبت می کردند. آنها خود را در زیر آوار گیر افتادند.» به گفته سازمان ملل متحد، در سرتاسر هرات، بسیاری از خانواده‌ها در خیابان‌ها می‌خوابند و صدها نفر ناپدید شده‌اند.

آقای گونسالوس می گوید که گروه های کمک بین المللی برای پاسخ به این فاجعه اخیر عجله دارند، اما به گفته آقای گونسالوس، منابع امدادی کم شده است و در حال حاضر ظرفیتی برای بازسازی و بازسازی وجود ندارد. او قبلاً نگران بود که جهان به بحران انسانی گسترده در افغانستان توجهی نمی کند. اکنون زلزله‌ها و پس‌لرزه‌ها روی رنج‌ها انباشته شده‌اند.

آقای گونسالوس می گوید که به ماموریت خود برای همراهی با بیجاشدگان در ولایت های هرات و کابل متعهد است. او از آمریکایی ها می خواهد که به یاد داشته باشند که ایالات متحده هنوز نقشی در رسیدگی به مصیبت های فقر و گرسنگی در افغانستان دارد. او خاطرنشان می کند که مردم آن ده ها سال است که به دلیل درگیری که هم قبل از مداخله ایالات متحده بوده و هم در عواقب آن ادامه دارد، رنج می برند.

احمد سیر یکی از اهالی شهر هرات در تمام تلفنی با من گفت: دولت ظرفیت محدودی برای پاسخگویی دارد و بیشتر افغان ها می دانند که برای کمک باید به آژانس های امدادی و بشردوستانه بین المللی تکیه کنند. او می‌گوید: «به طور قطع نمی‌توان نیاز مردم زلزله‌زده را با وسایل امدادی در حال حاضر برطرف کرد.

به گفته منابع سازمان ملل، سیستم کمک های بشردوستانه در افغانستان در حال حاضر به شدت تحت فشار است و بیش از 29 میلیون افغان به کمک نیاز دارند. جیره غذایی این کشور از برنامه جهانی غذا نیز اخیراً به دلیل کاهش بودجه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و میلیون ها خانواده را بدون غذای کافی باقی می گذارد.

احمد سیر میگوید تمویل کنندگان بین المللی از زمان احیای حکومت طالبان تمایلی به ارائه کمک های مستقیم به افغانستان نداشته اند. بر اساس تحلیل اخیر انستیتوت صلح ایالات متحده، جامعه بین‌المللی در تلاش است تا «توازنی بین ارائه کمک‌های به شدت مورد نیاز بیابد و در عین حال رژیم در کابل را برای تعدیل سیاست‌های تندرو خود تحت فشار قرار دهد. در حالی که افغان‌ها به کمک‌های اضطراری نیاز دارند، این کشور تا زمانی که چالش‌های اقتصادی عمیق‌اش برطرف نشود، به مقابله با چرخه‌های بحران ادامه خواهد داد.»

به گفته وی خروج نیروهای ایالات متحده در آخرین روزهای آگوست 2021 نقطه عطف خشونت آمیزی برای یک آزمایش پرهزینه و چند دهه در ملت سازی بود. از زمان خروج، ایالات متحده در مورد حمایت از دولت تحت رهبری طالبان محتاط بوده است.

آقای گونسالوز می‌گوید که اکثر افغان‌ها عمیقاً از کمک‌ها سپاسگزار هستند، اما برخی دیگر پس از تجربه عقب‌نشینی ناگهانی کمک‌های خارجی پس از ترک افغانستان توسط نیروهای آمریکایی در آگوست 2021، «احساس می‌کنند که به آنها خیانت شده و تنها مانده‌اند تا زندگی‌شان را در یک محیط دشوار بگذرانند».

آقای گونسالوس، اهل ماهاراشترا، هند، در آوریل 2022 به افغانستان بازگشت تا کار بازسازی مجدد خدمات پناهندگان یسوعی را پس از بازسازی طالبان آغاز کند. J.R.S. به کار با بیجاشدگان داخلی کشور ادامه می دهد، که بسیاری از آنها قادر به بازگشت به روستاهایشان که در اثر سال ها جنگ ویران شده در ولایاتی که اغلب دور از شهرهای کابل و هرات هستند، نیستند.

او توضیح می‌دهد که در حالی که افغان‌ها خوشحال هستند که «بمب‌ها دیگر در ولایات روستایی نمی‌بارد»، اما آماده بازگشت به جوامعی نیستند که ویران شده‌اند. بسیاری از آنها سال ها در کمپ های بیجاشدگان داخلی در اطراف هرات و کابل زندگی کرده اند و با وجودی که شرایط آنها تیره و تار است، موفق شده اند نوعی زندگی را در کمپ ها برقرار کنند و تا کنون تمایلی به شروع دوباره در ولایات خود ندارند.

آقای گونسالوز گزارش می دهد که مطابق با محدودیت ها و مقررات جدید J.R.S. برنامه‌هایی را که در اردوگاه‌ها ارائه می‌دهد، با پیروی از یک مدل توسعه جامعه که بر جذب داوطلبان از درون I.D.P متکی است، بازنگری کرده است. جامعه برای کمک به حفظ برنامه های غنی سازی اجتماعی و آموزشی، آموزش شغلی و توسعه مهارت هایی که J.R.S. حامیان مالی I.D.P. شرکت کنندگان همچنین می توانند روی J.R.S حساب کنند. برای برخی از حمایت های غذایی و دیگر حمایت ها، و به نظر می رسد که آقای گونسالوس مطمئن است که یسوعی ها می توانند برنامه های خود را تحت نظم بازسازی شده طالبان ادامه دهند، هرچند که البته چالش ها همچنان باقی است.

اگرچه نشانه‌هایی از بازگشت زندگی به اقتصاد وجود داشته است، حداقل قبل از شکست‌های ناشی از زلزله، بسیاری از افغان‌ها عمیقاً به کمک‌های بشردوستانه متکی هستند. با توجه به فصل زمستان و توجه جهانی به جاهای دیگر، آقای گونسالوز عمیقاً نگران بحران گرسنگی در پیش است. او می گوید: «وضعیت مردم اسفبار است و اکنون با شروع فصل زمستان واقعاً وضعیت بسیار بدی خواهد داشت.

آقای گونسالوس می گوید: «خیلی مهم است که جامعه آمریکایی به حمایت از مردم افغانستان ادامه دهد. «بحران های زیادی در سرتاسر جهان وجود دارد، اما افغانستان همچنین مکان مهمی است که در آن [اهداکنندگان] نیاز به حمایت از جوامع و مردم دارند.

“اغلب آنها احساس می کنند که “ما مردمی فراموش شده هستیم.”

او می گوید که آنها برای پشت سر گذاشتن ماه های تلاش پیش رو به نشانه ای از حمایت نیاز دارند. جوانانی که او با آنها کار می کند به او می گویند که سپاسگزار هستند «که J.R.S. با ما بوده و همیشه از ما حمایت کرده است و احساس می‌کنند که بخشی از سازمان هستند و مانند سازمان‌های دیگر نیست که بیایند و بروند، چیزهایی بدهند و بیرون بروند.»


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.


دکمه بازگشت به بالا