نگاه‌ها

چرا نتانیاهو در دوران جنگ مکرراً از تورات نقل می‌کند؟

شایان ذکر است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از 7 اکتبر که حملات به غزه آغاز شد، بارها در اظهارات خود از تورات نقل قول کرده است.

نتانیاهو که به دیدگاه های سکولار شهرت دارد، در سخنرانی های قبلی خود به ندرت از تورات نقل قول می کرد.

نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی که در شامگاه 28 اکتبر برگزار کرد، گفت که «برای سلامتی ارتش‌ها دعا می‌کند؛ او از خدا می‌خواهد که دشمنان آنها را در مقابل آنها شکست دهد، دشمنان آنها را تسلیم کند و تاج رستگاری بر سر آنها بگذارد. پیروزی.”

وی در سخنان خود به خروج یهودیان از مصر اشاره می کند و از کتاب تثنیه تورات می خواند «به خاطر بیاور که عمالقیان در راه با تو چه کردند پس از آنکه از مصر بیرون آمدی». نتانیاهو به نقل از قسمت (17:25) گفت: ما به یاد داریم و می جنگیم. گفت.

نتانیاهو در سخنرانی خود در 25 اکتبر بار دیگر با استناد به تورات از واژه “پیشگویی” استفاده کرد.

وی در پایان سخنان خود خطاب به اسرائیلی ها گفت: ما با قدرت مشترک خود شاهد اثبات حقانیت خود و اعتقاد عمیق خود به جاودانگی قوم یهود در برابر حماس، پیشگویی اشعیا خواهیم بود. نتانیاهو با نقل قول زیر (60:18) از کتاب تورات «اشعیا» گفت:

“دیگر خبری از خشونت از کشور شما، از دزدی و ویرانی از مرزها نخواهد بود. شما دیوارهای خود را نجات و دروازه های خود را ستایش خواهید خواند.”

نتانیاهو در سخنرانی خود در 9 اکتبر به جمله «ابدیت اسرائیل دروغ نیست» در کتاب ساموئیل تورات اشاره کرد و گفت: «تاسیس اسرائیل یک معجزه است؛ نمونه ایمان و کار».

نتانیاهو در سخنرانی خود در 7 اکتبر، زمانی که وقایع آغاز شد، گفت: “به یاد داشته باشید که شما راه قهرمانان مردم اسرائیل را دنبال می کنید؛ راه یوشع، یهودا مکابی، سال 5708 (1948 در تقویم میلادی) تقویم عبری) و قهرمانان تمام جنگ های اسرائیل.” او گفت.

نتانیاهو همچنین در سخنرانی های خود گفت: «خیر بر شر، نور بر تاریکی پیروز می شود» و «زنده باد مردم اسرائیل!» از عبارات نیز استفاده می کند.

این یک وضعیت غیرعادی برای نتانیاهو است.
خاخام الحانان میلر، فعال و تحلیلگر جناح چپ اسرائیلی در بیانیه خود به خبرنگار خبرگزاری AA اظهار داشت که نقل قول از تورات توسط رهبران اسرائیل در زمان جنگ عادی و مرسوم است.

میلر با اشاره به اینکه فرماندهان در جنگ‌های گذشته از نقل قول‌هایی از تورات و متون دینی در سخنرانی‌های خود استفاده می‌کردند، گفت: «این وضعیت در سخنرانی‌های نتانیاهو نیز تکرار شد. ” گفت.

میلر اظهار داشت که نقل قول نتانیاهو از تورات نیز نوعی تمرین روابط عمومی است. او گفت که می خواهد به مردم نشان دهد که وفادار و مصمم است.

با این حال، میلر با بیان این که این بخشی از بازی در حال انجام است، گفت: “نتانیاهو یک فرد وسواس است، او در حال حاضر بیش از هر چیز دیگری مشغول روابط عمومی است. از آنجایی که او در سخنرانی های خود از همه ابزارهای رسانه ای استفاده می کند، آنچه که هست. انجام دادن در این زمینه تعجب آور نیست.”

به نظر می رسد که بسیاری از مردم اسرائیل، نخست وزیر نتانیاهو را مسئول ضعف امنیتی در حملات حماس در 7 اکتبر می دانند و نخست وزیر تلاش می کند این موضوع را به گردن نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بیندازد، اما آینده سیاسی نتانیاهو متزلزل است.

آخرین وضعیت حملات اسرائیل به غزه
شاخه مسلح حماس، گردان های عزالدین قسام، صبح روز هفتم اکتبر حمله همه جانبه ای را به اسرائیل آغاز کرد.

ارتش اسرائیل نیز حملات هوایی شدیدی را به نوار غزه آغاز کرد.

مقامات اسرائیلی اعلام کردند که در حملاتی که از غزه انجام شد، 1400 اسرائیلی از جمله 311 سرباز کشته و 5132 نفر زخمی شدند.

وزارت بهداشت فلسطین در غزه از کشته شدن 8 هزار و 5 فلسطینی از جمله 3 هزار و 342 کودک و 2 هزار و 262 زن و زخمی شدن 20 هزار و 242 نفر در حملات رژیم صهیونیستی خبر داد.

در حملات نیروهای اسرائیلی و شهرک نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی 120 فلسطینی کشته و حدود 2 هزار فلسطینی زخمی شدند.

در جریان بمباران اسرائیل 35 خبرنگار در غزه و 1 خبرنگار در لبنان جان خود را از دست دادند.

با توجه به حملات شدید اسرائیل در نوار محاصره شده غزه، خدمات ارتباطی تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت در این منطقه متوقف شده است.

ارتش اسرائیل از 26 اکتبر شروع به گسترش عملیات زمینی محدود کرد و دوز حملات هوایی را افزایش داد.

بیمارستان شفا که بزرگترین مرکز بهداشتی غزه با هزاران مجروح و غیرنظامی است نیز مورد هدف ارتش اسرائیل قرار گرفت.

دکمه بازگشت به بالا