افغانستانهنر

موزیم هرات صدساله شد، اما هنوز ساختمانی معیاری برای حفظ آثار تاریخی وجود ندارد

در صدسالگی موزیم ولایت هرات، اما هنوز این ولایت ساختمان معیاری برای حفظ ونگهداری اثرهای تاریخی ندارد. مسوولان در ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات می‌گویند در حال حاضر سه هزار اثر تاریخی در گدام‌های این ولایت وجود دارد که تنها ۵۰۰ اثر آن به نمایش گذاشته شده است.

آگاهان فرهنگی می‌گویند مکان کنونی برای حفظ آثار تاریخی مناسب نیست، بناء نیاز است تا بخاطر حفظ این اثرهای با ارزش مکان ویژه و با معیارهای جهانی ساخته شود.

از سوی دیگر ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات می‌گوید کوشش‌ها بخاطر ایجاد یک ساختمان ویژه و معیاری برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی جریان دارد.

قلعه اختیارالدین هرات آبده با قدامت که در یک گوشه آن دروازه موزیم این ولایت به روی گردشگران داخلی و خارجی باز است، جای که در آن تنها ۵۰۰ اثر تاریخی نگهداری می‌‎شود، اما بیش از دوهزار قطعه اثر تاریخی دیگر به دلیل نبود جای مناسب در گدام‌ها جابجا هستند. آگاهان فرهنگی می گویند مکان کنونی برای موزیم معیاری نیست.

سالهاست که موزیم هرات ساختمان مناسب ندارد و آثار تاریخی به گونه درست و معیاری محافظت نمی‌شود، دولت می‌پذیرد که برای حفظ اثرهای تاریخی و ایجاد موزیم معیاری کم کاری صورت گرفته است، اما تلاش‌ها بخاطر ایجاد یک ساختمان ویژه و معیاری جریان دارد.

در حال حاضر اگر تمام آثار تاریخی جمع‌آوری و به نمایش گذاشته شود نیاز به مکان وسیع معیاری دارد، اما مدیریت موزیم هرات مجبور شده است تا از سه هزار اثر تاریخی تنها ۵۰۰ قطعه آنرا در قلعه اختیارالدین به نمایش بگذارد.

حکومت بارها از مردم خواسته که هرگاه اثرهای تاریخی در خانه‌های شان دارند آنرا به موزیم اهدا کنند. اداره اطلاعات وفرهنگ هرات تاکید می‌کند که از حفر بی رویه ساحات باستانی و قاچاق اثرهای تاریخی جلوگیری می‌کند و با افراد متخلف برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

 

دکمه بازگشت به بالا