افغانستان

اعضای تحریک طالبان پاکستانی از نزدیکی‌های مرز به داخل خاک افغانستان منتقل می‌شوند

وزیر داخله پاکستان مدعی شده که امارت اسلامی پیشنهادی مبنی بر انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستانی (تی تی پی) را از نزدیکی‌های خط دیورند (مرز میان دو کشور) به مناطقی در داخل افغانستان ارایه کرده‌ است.

رانا ثناالله، وزیر داخله پاکستان این اظهاراتش را با بخش اردوی صدای امریکا مطرح کرده و گفته که هدف از انتقال اعضای تی تی پی به مناطقی دورتر از مرز، جلوگیری از دسترسی طالبان پاکستانی به مرز است.

طبق گزارش صدای امریکا، حکومت سرپرست (طالبان) این پیشنهاد را حدود دو ماه پیش به پاکستان داده اما ذبیح‌الله مجاهد در پیامی به خامه پرس گفت که «ما وقت ناوقت با پاکستانی‌ها ملاقات می‌کنیم. ما با پاکستان و دیگر کشورها اطمینان می‌دهیم که خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.»

این در حالی است که با ایجاد تحولات اخیر در افغانستان و سقوط نظام جمهوری، میزان حملات تروریستی در پاکستان ۵۲ درصد افزایش پیدا کرده و تی تی پی عامل عمده‌ی این ناامنی‌ها محسوب می‌شود.

مقر اعضای تحریک طالبان پاکستانی در مناطقی در نزدیکی مرز با افغانستان است و طبق گزارش‌های موجود، تعدادی از اعضای طالبان پاکستانی در مناطق شرقی افغانستان در نزدیکی خط دیورند نیز زندگی می‌کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا