آموزشافغانستان

واکنش‌ اتحادیه اروپا به مسمومیت دانش‌آموزان دختر در سرپل

در ادامه واکنش‌ها به مسمومیت 80 دانش‌آموز دختر در ولسوالی سنچارک ولایت سرپل اتحادیه اروپا خواستار بررسی جدی این رویداد شده است.

نبیله مصر الی،سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه، شانزدهم جوزا با نشر تویتی ضمن ابراز تاسف در مورد رویداد مشکوک مسمومیت دانش‌آموزان و آموزگاران زن در دو دو مکتب جدا‌گانه در ولسوالی سنچارک ولایت سرپل خواستار پیگیری چگونگی این رویداد شد.

از سوی هم رافیلا لودیس، شارژافیر اتحادیه اروپا در افغانستان در واکنش به این رویداد گفته است که:« هر کودک سزاور یک فضای امن برای یادگیری است و مراکز آموزشی باید دارای فضای امن باشد.»

روز گذشته سازمان ملل متحد نیز در واکنش به رویداد مسمومیت دانش‌آموزان صنوف ابتدایی در ولایت سرپل گفته بود « مکاتب باید بهشت امنی باشند تا کودکان در آنجا بدون ترس بیاموزند.»

این واکنش‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز دوشنبه( 15 جوزا) بیش از ۸۰ دانش‌آموز و شماری از استادان زن در ولسوالی سنچارک ولایت سرپل در دو مکتب جداگانه به نام‌های آب کبود و فیض آباد در ولسوالی نام‌برده مسموم شدند و دانش‌آموزان صنوف ابتدایی و چندین آموزگار زن راهی شفاخانه شدند.

دو روز پس از رویداد مشکوک مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ولسوالی سنچارک ولایت سرپل تا اکنون عاملین این رویداد شناسایی و بازداشت نشده است.

دکمه بازگشت به بالا