افغانستان

طالبان: گزارش شورای امنیت سازمان ملل یک‌جانبه، نامتوازن و به دور از واقعیت است

طالبان یک روز پس از نشر گزارش تیم تحلیل و نظارت کمیته تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، نسبت به این گزارش واکنش نشان داده و آن‌را یک‌جانبه، نامتوازن و دور از واقعیت خوانده است.

شورای امنیت سازمان ملل اخیرا گزارشی را در مورد وضعیت افغانستان، اعضای طالبان و تاثیر آن بالای صلح و امنیت بین‌المللی منتشر کرد که به روز شنبه در دسترس رسانه‌ها قرار گرفت.

طالبان به روز یک‌شنبه، ۲۱ جوزا با نشر اعلامیه‌ی در واکنش به این گزارش گفته که طالبان تداوم تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل و این چنین گزارش‌ها را مملؤ از تعصب و در مغایرت با اصول استقلال و عدم مداخله می‌داند و خواستار آن است که به آن نقطه پایان گذاشته شود.

در اعلامیه طالبان که از سوی دفتر سخنگوی امارت منتشر شده، موجودیت اختلافات میان بزرگان طالبان، تبدیل شدن افغانستان به مکان امن تروریستان، دست داشتن مقامات طالبان در قاچاق مواد مخدر، انحصار صلاحیت‌ها و عدم حضور اقوام دیگر افغانستان در حکومت طالبان را اتهامات بی‌اساس و بی‌بنیاد خوانده است.

طالبان در اعلامیه اش افزوده که این ادعاهای شورای امنیت سازمان ملل را “نمایان‌گر دشمنی آشکار با ملت و نظام مستقل افغانستان و تکرار بی فایده بیست سال تبلیغات بی‌اساس و مغرضانه خوانده است.

طالبان تاکید کرده است که “موجودیت اختلاف میان بزرگان طالبان شایعه و تداوم تبلیغات بیست سال گذشته می‌باشد.” طالبان همچنان یافته‌های این گزارش مبنی بر همکاری طالبان با مخالفین کشورهای همسایه و منطقه و استعمال خاک افغانستان بر علیه سایر کشورها را قاطعانه رد کرده است.

سخنگوی طالبان افزوده است: “از محتوای گزارش معلوم می گردد که یا نویسنده آن به معلومات دسترسی نداشته، یا قصدا حقایق را تحریف نموده و یا هم منبع معلومات آن مخالفین فراری طالبان می‌باشند.” طالبان در ادامه تاکید کرده است که به تعهداتش پابند است و اطمینان داده که هیچ‌گونه خطری از افغانستان متوجه کشورهای همسایه، منطقه و جهان نیست.در اعلامیه همچنان آمده است که طالبان به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که خاکش علیه دیگران استفاده شود.

طالبان در ادامه افزوده که روابطش با کشورهای مهم همسایه، منطقه و جهان روز به روز در حال گسترش است. طالبان همچنان افزوده که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان به‌گونه‌ی چشم‌گیر کاهش یافته که گزارش‌های رسانه های بین المللی گواه روشنی بر آن می‌باشد. طالبان در بخش پایانی اعلامیه اش یک‌با دیگر تاکید کرده که “انتشار چنین گزارش‌های یک جانبه و غیر موثق شورای امنیت نه تنها به افغانستان و صلح و امنیت بین المللی کمکی نمی کند بلکه باعث افزایش نگرانی‌های مردم می گردد و استقلال و بی طرفی سازمان ملل متحد و اعتبار آن را لطمه می زند.”

در اعلامیه آمده که تمامی تصمیمات طالبان در پرتو رهنمودهای شریعت اسلامی، تعهدات دوجانبه و چندجانبه و منافع ملی اتخاذ می گردد. طالبان در این زمینه یادآور شده که آماده است تا به منظور رسیدگی به نگرانی های مشترک، با جامعه بین‌المللی به تعامل ادامه دهد.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته گزارشی را به در مورد وضعیت افغانستان، اعضای طالبان و تاثیر آن بالای صلح و امنیت جهانی منتشر کرد که ادعاهایی در خصوص موجودیت اختلافات میان بزرگان امارت اسلامی، تبدیل شدن افغانستان به مکان امن تروریستان، دست داشتن مقامات طالبان در قاچاق مواد مخدر، انحصار صلاحیت‌ها و عدم حضور اقوام دیگر افغانستان در حکومت طالبان در آن مطرح شده بود.

 

 

دکمه بازگشت به بالا